29/10/2022
Fast Break 9 10 11 18 - 48 -
Το Τρίτο Φύλο 8 18 24 22 - 72 -

Έσπασε το ρόδι με μαγική εμφάνιση το Τρίτο Φύλο!

Σάββατο απόγευμα 29 Οκτωβρίου στο Basketaki Arena και το Τρίτο Φύλο πήρε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, σκόραρε κατά ριπάς από την περιφέρεια(9) και έφτασε στην πρώτη του και μεγάλη νίκη με 48 – 72 απέναντι στους Fast Break.

Σε χαμηλό τέμπο κυλούσε το πρώτο δεκάλεπτο, με τις ομάδες να πηγαίνουν σε σετ επιθέσεις και το σκορ να είναι 9 – 8 υπέρ των Fast Break. Ο Κλήμης ξεχώρισε με 4 πόντους για τους γηπεδούχους με Αρβανιτέλλη - Νιωτάκη να βάζουν από ένα καλάθι, ενώ για τους φιλοξενούμενους πρώτο βιολί ήταν ο Καστρίνιος με 4 πόντους με Γκάτζια – Γεωργάκη να σκοράρουν από κοντά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το Τρίτο φύλο έλεγξε τα ριμπάουντ , βρήκε ρυθμό στην επίθεση και με οδηγό τον Πανάγο με 8 πόντους, τον Καρυτιανό να βάζει 4 και τον Δεληγιάννη ένα τρίποντο, ξέφυγε με 19 – 26. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βρουν εύκολα ανοιχτούς διαδρόμους, με τον Αρβανιτέλλη να τραβάει το κουπί με 4 πόντους και τους Αρβανιτάκη, Παπαχρήστο και Γκιουλιστάνη να σκοράρουν από ένα καλάθι.

Το Τρίτο Φύλο, έκανε πάρτι στην επίθεση στην τρίτη περίοδο, εκτοξεύοντας την διαφορά στο + 20. Ο Δεληγιάννης ήταν καυτός με τρία τρίποντα και 11 πόντους συνολικά, με τον Γκάτζια να βάζει 5 και τον Καρυτιανό να κερδίσει την μάχη κάτω από τα καλάθια με 4 πόντους, ενώ για τους γηπεδούχους πάλευε ο Αρβανιτέλλης με 4 πόντους, με τον Αρβανιτάκη να βάζει ένα τρίποντο.

Οι άμυνες πήγαν περίπατο στην τέταρτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εύκολα και το Τρίτο Φύλο να φεύγει τελικά με το ροζ φύλλο με το ευρύ 48 – 72. Οι Fast Break προσπαθούσαν να πλησιάσουν στο σκορ, με τον Νιωτάκη να τραβάει το κουπί με 7 πόντους και τον Γκιουλιστάνη να ακολουθεί από κοντά με 4, όμως οι φιλοξενούμενοι με τον Καρυτιανό να είναι βράχος μέσα στη ρακέτα με αλλεπάλληλα ριμπάουντ και 7 πόντους, τον Πανάγο να βάζει 5 και τον Δεληγιάννη ένα ακόμα τρίποντο, έφτασαν στο τελικό 48 – 72

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιάννης Καρυτιανός με 15 πόντους, 14 ριμπάουντ και 1 ασίστ , ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Νιωτάκης με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Οι Fast Break είχαν 17/43 δίποντα, 2/15 τρίποντα, 8/13 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη.

Το Τρίτο Φύλο είχε 20/48 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 5/11 βολές , κατέβασε 36 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη.

Fast Break(Γκιουλιστάνης): Αρβανιτάκης 7, Αρβανιτέλλης 10(12ρ.), Γκιουλιστάνης 9, Ηλιάδης 2, Κικίλιας 5, Κλήμης 3, Νιωτάκης 10(9ρ.), Παπαχρήστος 2.

Τρίτο Φύλο(Καστρίνιος): Γεωργάκης 2, Γκάτζιας 10, Δεληγιάννης 17, Καρυτιανός 15(14ρ.), Καστρίνιος 18, Πανάγος 13, Χαϊδεμένος 5.

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία των νικητών από την περιφέρεια.