11/12/2022
Black Mapa 4 11 3 10 - 28 -
Ανακασιακός 16 14 12 17 - 59 -

«Έσπασε το ρόδι» ο Ανακασιακός!

Μπορεί να άργησε αλλά η πρώτη νίκη ήρθε για τον Ανακασιακό. Χρειάστηκε να φτάσουμε στην 8η αγωνιστική ώστε να καταφέρει να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, επικρατώντας των Black Mapa με το εμφατικό 59-28. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα της Κυριακής 11 Δεκεμβρίου, αμφότερες οι ομάδες μετρούν στο πρωτάθλημα 1 νίκη και 7 ήττες σε 8 αγωνιστικές.

Σε ότι έχει να κάνει με την εξέλιξη του παιχνιδιού, ο Ανακασιακός ήταν αρκετά δημιουργικός στο πρώτο δεκάλεπτο και έβαλε δύσκολα στους αντιπάλους του. Οι γηπεδούχοι από την μεριά τους είχαν αρκετή δυσκολία στο να φτιάξουν αξιόλογες επιθέσεις ώστε να φτάσουν σε καλάθι, κάτι που αποδεικνύει το γεγονός πως σε όλοκληρη την πρώτη περίοδο πέτυχαν μόλις 4 πόντους! Έτσι ο Ανακασιακός έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +12, καθώς προηγήθηκε 4-16, έχοντας πολυφωνία στην επίθεση.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά παρέμεινε σε διψήφιο αριθμό. Οι Γιανναράκης, Κρητικός και Κάπουας προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση για τους Black Mapa, καθώς έριξαν η διαφορά στο -8, όμως ο Ξεΐνης τους «έκοψε τα φτερά». Ο παίκτης του Ανακασιακού με σερί δικών του πόντων έκανε το 15-28, ενώ ο Ρομπότης με δίποντο διαμόρφωσε το 15-30 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Η διαφορά ξέφυγε στην τρίτη περίοδο, μιας και οι γηπεδούχοι έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο, ενώ οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Black Mapa σημείωσαν 3 πόντους και την ίδια στιγμή ο Ανακασιακός έβρισκε καλάθια από τους Κοζαλάν, Αλεξίου, Ζήρο και Ξεΐνη για το 18-42.

Έτσι το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν απλά μία τυπική διαδικασία για να μάθουμε το τελικό σκορ. Ο Ξεΐνης συνέχισε να είναι δραστήριος, ενώ είχε συμπαραστάτη στο σκοράρισμα τον Ρομπότη που δημιουργούσε αλλά και εκτελούσε με την ίδια άνεση. Τελικά ο Ανακασιακός σταμάτησε στους 59 πόντους και πανηγύρισε την πρώτη νίκη με 59-28.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θεολόγος Ξεΐνης με 22 πόντους, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 7 ριμπάουντ συνολικά.

Οι Black Mapa στο παιχνίδι είχαν 10/40 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 2/10 βολές, ενώ μάζεψαν και 33 ριμπάουντ. Παράλληλα μέτρησαν 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 15 λάθη. Από την μεριά του ο Ανακασιακός είχε 18/45 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 5/13 βολές και 44 ριμπάουντ. Επίσης η στατιστική έδειξε 9 ασίστ, 9 κλεψίματα και 5 λάθη.

Black Mapa (Γαλανόπουλος): Γαλανόπουλος 2(5ρ.), Γιανναράκης 4(11ρ.), Κάπουας 2(5ρ.), Κρητικός 7(3ρ.), Λαζαρίδης 7(3ρ.), Λεβεντέας 2(2ρ.), Παπακωνσταντίνου 4(2ρ.), Σακαπέτης, Χαρόπουλος

Ανακασιακός (Χαλεπάκης): Αλεξίου 9(4ρ.), Ζήρος 8(7ρ.), Καραμάνης, Κατσίκας 2(1ρ.), Κοζαλάν 9(10ρ.), Μακρής, Ξεΐνης 22(7ρ.), Ρομπότης 9(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαλε ο Ξεΐνης ακόμα και όταν το αποτέλεσμα είχε κριθεί.