12/11/2021
Falcons - - - - - 38 -
Μπεκρίμ Team - - - - - 54 -

Έσπασε το ρόδι η Μπεκριμ

Μονόπλευρο ήταν το παιχνίδι ανάμεσα σε Touvlakers και Μπεκριμ Team το βράδυ της Παρασκευής. Οι ελλείψεις των γηπεδούχων ήταν πολλές, ο Ιωάννου δεν ήταν εύστοχος και η ομάδα του Θεοδωρακόπουλου ηττήθηκε σε 1 ματς που υπό διαφορετικές συνθήκες θα μπορούσε να διεκδικήσει. 1η νίκη για την Μπεκρίμ Team που είδε τον Τσερκέζη να ηγείται ιδανικά. 38-54 ήταν το τελικό σκορ!

Το γκάζι πάτησαν οι φιλοξενούμενοι από το 1ο δεκάλεπτο. Μπροστάρης σε όλη την προσπάθεια της ΜΤ, ήταν ο Τσερκέζης με 8 πόντους ενώ, 2 καλάθια έβαλε ο Κυριακόπουλος. Στην αντίπερα όχθη, από 2 πόντους είχαν Ιωάννου και Κοτσώνης για την τελείως εκτός ρυθμού ομάδα των Touvlakers. 5-17 ήταν το επιμέρους σκορ.

Στο πνεύμα του αγώνα μπήκε η ομάδα του Θεοδωρακόπουλου στην 2η περίοδο, κάτι που μαρτυράει και το 14-12. 6 πόντους, όλους με hook πέτυχε ο μαέστρος Φίλιας και 5 πόντους με 1 τρίποντο είχε ο Ιωάννου. 5 πόντους έβαλε ο Τσερκέζης που κέρδισε πολλές βολές και 1 τρίποντο είχε ο νεοφώτιστος στην ΜΤ, Γεωργίου.

Στο +12 έφτασε πάλι η Μπεκριμ Team στο 3ο δεκάλεπτο. Οι «μπεκρήδες» έβαλαν δύσκολα σουτ, έπαιξαν σκληρή άμυνα και εκμεταλλεύτηκαν το βάθος του πάγκου τους. Από 1 τρίποντο είχαν Φράγκος και Νικολόπουλος. Σκούρα έγιναν τα πράγματα για τους Touvlakers που εκτός του Ιωάννου (5 πόντοι στην περίοδο) δεν είχαν λύσεις επιθετικά.

Έχοντας ένα μαξιλαράκι ασφαλείας 12 πόντων, εύκολο ήταν το έργο της ΜΤ στην 4η και τελευταία περίοδο. Χειρίστηκαν σωστά τον χρόνο, έπαιξαν σωστή άμυνα και εν τέλει ξεπέρασαν το εμπόδιο των Touvlakers, νικώντας με σκορ 38-54! 3 καλάθια είχε ο Τσερκέζης. Για τους γηπεδούχους, 5 πόντους έβαλε ο Ιωάννου ενώ, σε 1 τρίποντο ευστόχησε ο Κοτσώνης.

Mvp του αγώνα ήταν ο Βασίλης Τσερκέζης με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ (5-4), 4 ασίστ και 3 κλεψίματα δίχως λάθος σε 28:27 λεπτά συμμετοχής. Ο Γιώργος Ιωάννου ξεχώρισε για τους TL με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ (1-7) και 5 κλεψίματα σε 40 λεπτά.

Σαν σύνολο, οι Touvlakers είχαν 10/40 δίποντα (25%), 4/20 τρίποντα (20%), 6/12 βολές (50%), 40 ριμπάουντ (9-31), 4 ασίστ, 7 κλεψίματα και 12 λάθη. Η Μπεκρίμ Team είχε 17/37 δίποντα (45,9%), 4/32 δίποντα (12,5%), 8/12 βολές (66,7%), 48 ριμπάουντ (14-34), 11 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 μπλοκ και 9 λάθη.

Touvlakers(Θεοδωρακόπουλος): Φίλιας 6, Ιωάννου 16 (8 ριμπ), Κοτσώνης 7, Θεοδωρακόπουλος 2, Μπουχάγιερ, Χριστοδουλόπουλος 7 (7 ριμπ), Καϊάφας.

Μπεκρίμ Team(Παπαγεωργίου): Προδρομίδης, Κατσαμπίρης, Νικολόπουλος 6, Τσερκέζης 19 (9 ριμπ), Γεωργίου 9, Γιαννάτος 2, Φράγκος 7, Κοτσίρης, Κυριακόπουλος 4, Παϊρής 3 (9 ριμπ), Δημήτρης 4 (7 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Τα ποσοστά του Γεωργίου (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντα)!