18/05/2023
Hurricanes 16 13 12 3 - 44 -
Kill Beer 14 9 14 10 - 47 -

Έσπασε το ρόδι η Kill Beer!

Το βράδυ της Πέμπτης 18 Μαΐου στο Athens Sports Hall, σε ένα παιχνίδι με χαμηλό σκορ αλλά αμείωτο ενδιαφέρον και ωραίο ρυθμό σε όλη τη διάρκεια του, η Kill Beer επέστρεψε από το - 12 και κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη στο summer, με 44-47 απέναντι στους Hurricanes.

Το πρώτο δεκάλεπτο, ήταν ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων, που πήγαιναν σε γρήγορες επιθέσεις, με τους Hurricanes να κρατούν μικρό προβάδισμα 16 – 14. Οι γηπεδούχοι, είχαν το δίδυμο Βασιλειάδη και Σακελλαρίου να τους οδηγεί με 5 πόντους έκαστος, ενώ η Kill Beer στηρίχθηκε στο γρήγορο passing game και στα τρίποντα από Κουτσομύτη(2) – Μπογέα(2).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, έπεσε η επιθετική συγκομιδή και για τις δύο ομάδες, με τους Hurricanes να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 29 – 23. Ηλιού και Λατίφης τραβούσαν το κουπί για τους γηπεδούχους με 4 πόντους έκαστος, με τον Βλάχο να δίνει πολλές βοήθειες μέσα στην ρακέτα και να σκοράρει και ένα τρίποντο, ενώ για τους Κίτρινους ξεχώρισε ο ταχύτατος Τσελίκης με 4 πόντους, με Καρέλο και Παντελόπουλο να προσφέρουν από ένα καλάθι.

Οι Hurricanes έκαναν εξαιρετικό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Ρούπα να κερδίζει όλες τις μάχες στο ζωγραφιστό με 6 πόντους, έστειλαν την διαφορά στο + 12. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση με τον Τσελίκη μπροστάρη με 6 πόντους και με βοήθειες από Καρέλο και Παντελόπουλο, πλησίασαν 41 – 37.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η σκληροπυρηνική άμυνα της Kill Beer δέχτηκε μόλις ένα καλάθι από τον Λατίφη και με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Τσελίκη που πέτυχε και τους 10 πόντους της ομάδας του, γύρισε τούμπα το ματς κι έφτασε στην πρώτη της νίκη με 44 – 47.

Betsson mvp αναδείχτηκε ο Ιωάννης Παντελόπουλος με 4 πόντους, 10 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Ρούπας με 12 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Οι Hurricanes είχαν 14 / 46 δίποντα, 3 / 16 τρίποντα, 7 / 13 βολες, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη. Η Kill Beer είχε 10 / 35 δίποντα, 7 / 25 τρίποντα, 6 / 16 βολές, κατέβασε 37 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη.

Hurricanes (Βλάχος): Βασιλειάδης 6, Βλάχος 6(9ρ.), Ηλίου 5, Λατίφης 8(9ρ.), Μακρής, Πανταζής 2 ,Ρούπας 12(12ρ.), Ρούσσος, Σακελλαρίου 5.

Kill Beer(Παντελόπουλος): Θανάσης 1, Καρέλος 8, Κοτσομύτης 6, Μπακάλης 2(9ρ.), Μπογέας 6, Παντελόπουλος 4(10ρ.), Σαλονίκας , Τσελίκης 20(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Το αμείωτο ενδιαφέρον που είχε το παιχνίδι μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα.