24/01/2024
Black Mamba 15 12 19 14 - 60 -
Gangsters 16 8 12 19 - 53 -

Έσπασε το αήττητο των Gangsters το Mamba!

Σε ένα από τα μεγάλα ντέρμπι κορυφής της Master, το Black Mamba έσπασε το 12-0 σερί των Gangsters και πήρε την άτυπη ρεβανς του πρώτου γύρου, στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής του δεύτερου ομίλου της Master League.

Οι δύο ομάδες μπήκαν ζεστές στο κλειστό της Ζωφριάς, με τον Δέδε (8π) να είναι ασταμάτητος από κοντά για το Black Mamba και τον Νιώτη με 7 πόντους να οδηγεί την επίθεση των Gangsters με μεγάλη αποτελεσματικότητα. Kαμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει σημαντικά στην πρώτη περίοδο, ωστόσο οι εφτά πόντοι του Μαρκόπουλου ήταν αρκετοί για να δώσουν προβάδισμα βραχείας κεφαλής στους φιλοξενούμενους, 15-16.

Οι πολύ καλές άμυνες των δύο ομάδων είχαν τον πρώτο ρόλο στην δεύτερη περίοδο, με τον Σαΐτη (3π) να βρίσκει τον τρόπο να σκοράρει για τους λευκούς και τον Δ.Μονέο να προσθέτει εννέα ακόμα πόντους στον λογαριασμό του από πλευράς Mamba. Oι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με τους γηπεδούχους τώρα να βρίσκονται σε προνομιακή θέση, 27-24.

Με ένα κενό διάστημα διάρκειας 3’ ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο και για τις δύο ομάδες, με τον Ντάτση να σπάει το ρόδι για τους Gangsters και τον Ρεπάνη με ένα εύστοχο τρίποντο να δίνει αέρα 7 πόντων στο Mamba, 33-26, με 5 λεπτά να μένουν στο ρολόι. Tα πράγματα έγιναν χειρότερα για τους Gangsters, οι οποίοι δεχόμενοι καλάθια από τον Μπολοτάκη και τον Chemntan είδαν στη διαφορά να ξεφεύγει στο συν 11, 337-26. Ο Σαΐτης με τέσσερις πόντους και ο Καραμποΐκης με τρεις φώναξαν παρών για τους λευκούς, οι οποίοι ωστόσο δεχόμενοι τέσσερις ακόμα πόντους από τον Chemntan, τελείωσαν το τρίτο δεκάλεπτο όντας πίσω στο σκορ, 46-36.

Μπαίνοντας στα τελευταία δέκα λεπτά του παιχνιδιού, ο Νιώτης με εφτά πόντους και Μαρκόπουλος με εξι οδήγησαν εξ’ ολοκλήρου την αντεπίθεση για τους φιλοξενούμενους και έφεραν το ματς στους δύο, 50-48! Δέδες και Δ. Μονέος με έξι αντέδρασαν για το Mamba, το οποίο εν τέλει έσπασε το αήτηττο των Gangsters και έφυγε από τη Ζωφριά με το 11ο ροζ φύλλο για η φετινή σεζόν.

Bettson MVP για το Black Mamba αναδείχτηκε ο Δημήτρης Μονέος με 29 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ από τους Gangsters ξεχώρισε ο Γιάννης Μαρκόπουλος με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι νικητές γηπεδούχοι είχαν 18/47 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 14/19 βολές, 45 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 11 κλεψίματα και 15 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 13/34 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 9/20 βολές, 32 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 10 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 15 λάθη.

Black Mamba (Μπασδάνης): Chemntan 6, Δέδες 19, Καραλής, Καριώτης, Μαρίτσας, Μονέος Ι., Μονέος Δ. 29, Μπολοτάκης 4, Ρεπάνης 4.

Gangsters (Βρύλλης): Αφουξενίδης 1, Καραμποΐκης 9, Λάιος Γ., Λάιος Β. 4, Μακρής, Μαρκόπουλος 15, Νιώτης 14, Ντάτσης 3, Σαΐτης 7.

Τι μας άρεσε: Η ένταση και το πάθος που αρμόζουν σε τέτοια ματς!