29/04/2022
Drunk Team 9 8 24 15 - 56 -
Young Ballers BC 21 18 14 21 - 74 -

Έστειλαν μήνυμα εν όψει κούπας οι Young Ballers!

Βράδυ Πέμπτης στην All Star Arena Drunk Team και Young Ballers διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο μεγάλο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής του πέμπτου ομίλου της D2. Η παρέα του Μιχάλη Στεφανάκου εμφανίστηκε με το μαχαίρι στα δόντια, έπαιξε άμυνα για σεμινάριο στο πρώτο ημίχρονο και πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση πανηγύρισε τη νίκη με 56-74. Η Drunk Team μετά το εφιαλτικό πρώτο ημίχρονο, έβγαλε αντίδραση όπως αναμενόταν και μείωσε τη διαφορά στους 8, για να ακολουθήσει το επιθετικό κρεσέντο του clutch Στέλιου Μπάραμπα που απλοποίησε και πάλι την κατάσταση για τους Ballers. Πάμε, λοιπόν, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Με τη γνωστή πλέον και άκρως επικίνδυνη (ακόμη και για ομάδες υψηλότερων κατηγοριών) περιφερειακή πίεση οι Ballers επέβαλλαν το δικό τους ρυθμό στην αναμέτρηση από τα πρώτα κιόλας λεπτά, αναγκάζοντας την Drunk Team σε αρκετές κακές επιλογές. Ο μετέπειτα Betsson mvp Παναγιώτης Ανδρεάδης ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικός, ενώ σημαντικές επιθετικές λύσεις προσέφεραν και οι Κώστας Παππάς και Στέλιος Μπάραμπας με 4 και 3 πόντους αντίστοιχα. Από πλευράς γηπεδούχων κανείς δεν κατάφερε να σκοράρει περισσότερες από μια φορές, ενώ ο σοβαρός τραυματισμός του Δημήτρη Παπαπαναγιώτου επηρέασε ψυχολογικά, αλλά και αγωνιστικά τους «Μεθυσμένους». Σκορ δεκαλέπτου, 9-21.

Πανομοιότυπο το σκηνικό και στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου. Οι Ballers συνέχισαν να τρώνε σίδερα στην άμυνα, αναγκάζοντας σε 7 λάθη την Drunk Team που αντιμετώπισε πρόβλημα στο κατέβασμα της μπάλας. Αξιοσημείωτη ήταν μάλιστα η επιθετική πολυφωνία των Πρασίνων, που βρήκαν σκορ χάρη σε 7 διαφορετικούς παίκτες. Το επιμέρους σκορ έγραψε 8-18, η διαφορά εκτοξεύτηκε και η υπόθεση νίκη στο μεγάλο ντέρμπι – γοήτρου φάνηκε να ξεκαθαρίζει. Σκορ ημιχρόνου, 17-39.

Μετά την ανάπαυλα, η Drunk Team μπήκε αποφασισμένη να ξανά μπει στο ματς. Με τον Γιώργο Παούρη (11π. με 1 τρίπ.) να βγαίνει μπροστά και τον Τάσο Μήτσικα (7π. με 1 τρίπ.) ως άξιο συμπαραστάτη οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου. Γιάννης Κακκαβάς (4π.) και Τάσος Σαρμπάνης (3π.) βρήκαν επίσης τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, η Drunk Team πραγματοποίησε το πιο παραγωγικό της διάστημα σε άμυνα και επίθεση και το μομέντουμ φάνηκε να αλλάζει. Οι Ballers, παρότι δέχθηκαν πίεση κατάφεραν να διατηρήσουν το υπέρ τους προβάδισμα σε διψήφια τιμή, με τους Στέλιο Μπάραμπα (5π.), Μιχάλη Μερμίγκη (4π.), Παναγιώτη Ανδρεάδη (4π.) και Ζορμπάνο (3π.) να ξεχωρίζουν. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 41-53.

Τέταρτο δεκάλεπτο στο ΟΑΚΑ και η αντεπίθεση της Drunk Team συνεχίζεται. Με τον Κώστα Μουλαρογιάννη να παίρνει φωτιά με 9 πόντους και 3 τρίποντα και τον Γιώργο Παούρη να ακολουθεί με 6 πόντους, οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 8 και έδειξαν ικανοί για την ολική ανατροπή. Το κρύο αίμα του Στέλιου Μπάραμπα, ωστόσο, αποδείχθηκε καταλύτης. Με 11 πόντους και 3 τρίποντα, τα 2 εκ των οποίων σε πολύ κρίσιμο χρονικά σημείο, ο clutch guard των Ballers έβαλε τέλος στις ελπίδες της Drunk Team. Εξαιρετικός στα τελευταία λεπτά και ο Κώστας Παππάς που μπήκε για τα καλά στην εξίσωση των διακριθέντων με 10 πόντους και 1 τρίποντο στο τελευταίο δεκάλεπτο. Λήξη της αναμέτρησης και πανάξια νίκη για τους Young Ballers.

Η ομάδα του Μιχάλη Στεφανάκου πραγματοποίησε ίσως την πιο πειστική φετινή της εμφάνιση και έστειλε μήνυμα ενόψει playoffs. Υπενθυμίζουμε ότι οι Ballers θα αντιμετωπίσουν τους Anonymous στα προημιτελικά. Το σίγουρο είναι ότι με αυτήν την αμυντική προσήλωση οι Πράσινοι μπορούν να δημιουργήσουν σοβαρά προβλήματα, όχι μόνο στους Anonymous, αλλά και σε ομάδες υψηλότερων κατηγοριών.

Η Drunk Team επικεντρώνεται στο προσεχές παιχνίδι κόντρα στους Athens Touvlakers για την ολοκλήρωση της Regular Season, ενώ φήμες λένε ότι το εν λόγω ματς θα παιχτεί μόνο με τρίποντα ! Η ομάδα του Κώστα «Μούλα» αναμένει να μάθει τον αντίπαλο της στο πρώτο μπαράζ ανόδου, αφού η πέμπτη θέση του όγδοου ομίλου δεν έχει ακόμη ξεκαθαρίσει (λογικά Spartans).

Στο τέλος του αγώνα η Drunk Team είχε 15/35 δίποντα, 7/17 τρίποντα και 5/12 βολές. Μάζεψε 35 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 13 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Young Ballers είχαν 24/52 δίποντα, 7/20 τρίποντα και 5/12 βολές. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, ενώ είχαν μόλις 4 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Ανδρεάδης με 16 πόντους, έχοντας 7/13 δίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 36 λεπτά συμμετοχής. Από την Drunk Team ξεχώρισε ο Γιώργος Παούρης με 19 πόντους, έχοντας 5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 3/4 βολές. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, ενώ είχε 5 λάθη και 1 μπλοκ.

Drunk Team (Μουλαρογιάννης) : Μήτσικας 9 (8 ριμπ., 1 τρίπ.), Μουλαρογιάννης 19 (3 ριμπ., 2 τρίπ.), Σαρμπάνης 5 (10 ριμπ., 1 μπλοκ), Παπαπαναγιώτου 2, Κακκαβάς 4 (2 κλεψ.), Τσούρτης 3 (7 ριμπ., 1 τρίπ.), Παούρης 19 (3 ριμπ, 1 μπλοκ, 2 τρίπ.).

Young Ballers (Στεφανάκος) : Στεφανάκος 2 (9 ριμπ., 5 ασί., 1 μπλοκ), Κοσμόπουλος, Ζορμπάνος 7 (1 τρίπ.), Βαρκάρης 4 (3 ριμπ.), Κυριάκος 1, Ανδρεάδης 16 (6 ριμπ., 3 ασί., 4 κλεψ.), Μερμίγκης 6, Μπάραμπας 23 (4 ριμπ., 4 κλεψ., 4 τρίπ.), Παππάς 15 (4 ριμπ., 2 τρίπ.).

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο των Ballers, αλλά και η αντίδραση της Drunk Team στην επανάληψη.

Τι δεν μας άρεσε : Οι τραυματισμοί των Παπαπαναγιώτου και Ζορμπάνου. Περαστικά μάγκες !