07/04/2024
Pharmaco Team 18 19 8 5 - 50 -
Agrinio Cava Beers 16 20 16 17 - 59 -

Έστειλαν τη σειρά σε τελικό πρόκρισης οι Agrinio Cava Beers

Οι Agrinio Cava Beers κέρδισαν με 59 - 50 τη Pharmaco Team και η πρόκριση στο Final 4 θα κριθεί σε τρίτο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων.
Η ομάδα του Θανάση Ζαμπάρα με πολύ καλή τακτική έφτασε στη νίκη και πλέον όλα θα κριθούν στο τελευταίο παιχνίδι της σειράς.

Οι Cava Beers προηγήθηκαν με 7 - 4, οι γηπεδούχοι όμως με σερί 11 - 0 ξέφυγαν με 8, αλλά από το 18 - 9 οι παίκτες του Θανάση Ζαμπάρα έτρεξαν δικό τους σερί 7 - 0 για το 18 - 16 του πρώτου δεκαλέπτου.

Η Pharmaco Team πήρε προβάδισμα με 27 - 19 στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 8 - 0 για την ισοφάριση, με το ημίχρονο να κλείνει με το σκορ στο 37 - 36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες σκόραραν ελάχιστα και στο φινάλε του η Pharmaco Team βρέθηκε στο +3.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στην τελευταία περίοδο, προηγήθηκαν και εκμεταλλευόμενοι και την αποβολή του Κουδούνα με 5 φάουλ, κράτησαν το προβάδισμα και πήραν τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ της Pharmaco Team ήταν ο Πάνος Κουδούνας με 18 πόντους και ακολούθησαν ο Γιώργος Γκρίζης και ο Νίκος Τσουκαλάς με 12.
Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιώργος Διαμάντης με 12 πόντους, ενώ Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Γιάννης Παρθένης που σημείωσε 9 πόντους, μάζεψε 8 ριμπάουντ και είχε ακόμα 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τι μας άρεσε. Οι Cava Beers πίεσαν πολύ έχοντας αποτέλεσμα, ενώ η παρουσία του Θανάση Ζαμπάρα στον πάγκο τους λειτούργησε ευεργετικά.

Τι δε μας άρεσε. Η Pharmaco Team δυσκολεύτηκε στην πίεση, ενώ έδειξε να μη βρίσκει λύσεις επιθετικά μετά την αποβολή του Κουδούνα.

PHARMACO TEAM (Γιάννης Κονιδάρης): Γκάτσης 4, Γκρίζης 12(1), Καββαδίας 2, Καρέτσος 2, Καρτσακλής, Κουδούνας 18, Σωτηρόπουλος, Τσουκαλάς 12(4).

AGRINIO CAVA BEERS (Θανάσης Ζαμπάρας): Αραχωβίτης 9(1), Διαμάντης 12(3), Ζαρκάδας 2, Καλλιακμάνης 8, Κολοβός 5(1), Κουβέλης 8, Παρθένης 9, Ρέντζιος 4, Ρηγογιάννης 2, Τριμπόνης