20/03/2024
Proboraptors 13 8 16 15 - 52 -
Ανακασιακός 19 19 12 13 - 59 -

Έστειλε το μήνυμα του στο φινάλε ο Ανακασιακός!

Νίκη γοήτρου για τον Ανακασιακό, ο οποίος έθεσε από νωρίς τις βάσεις το βράδυ της Τετάρτης και επιβλήθηκε με 52-59 των Proboraptors στο τελευταίο ματς της regular season, στα πλαίσια του δεύτερου ομίλου της Development 2.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του παιχνιδιού του παιχνιδιού, με τον Ζερβόπουλο να δίνει λύσεις από κοντά για τους Proboraptors και τον Ζουγανέλη να ηγείται της επίθεσης του Ανακασιακού. Ο Αβούρης και ο Μουσούντας σκόραραν από μέση απόσταση για τους γηπεδούχους, αλλά ο Σιαπατόρης με οκτώ δικούς του πόντους, έβαλε σε θέση οδηγού τους φιλοξενούμενους, 13-19.

Ο Αλεξίου συνέχισε να ευστοχεί από τη γραμμή του τριπόντου και στη δεύτερη περίοδο, δίνοντας έτσι το παράδειγμα και στον Ζουγανέλη, ο οποίος έδωσε αέρα 15 πόντων στον Ανακασιακό, 14-29. Ο Αβούρης και ο Ζερβόπουλος προσπάθησαν να κρατήσουν κοντά την αρμάδα του Βαλέντζη, χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό. Σκορ ημιχρόνου, 21-38!

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, ο Αβούρης πήρε μπρος και με τέσσερις πόντους, έριξε τη διαφορά στους 14, 28-42. Ο Σιαπατόρης απάντησε για λογαριασμό των γαλάζιων, όπως και ο Ζαφειρόπουλος, αλλά ο Αντωνόπουλος με δύο τρίποντες βόμβες, έφερε το ματς στους 9, επιβραβεύοντας έτσι την πολύ βελτιωμένη εικόνα των πράσινων, 37-46!

Με ένα 8-0 σερί ξεκίνησαν την τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι με τρίποντα του Αλεξίου και του Σιαπατόρη, έχτισαν μαξιλαράκι ασφαλείας 17 πόντων, 37-54! Η αντίδραση ήρθε από τους Proboraptors δια χειρός Αβούρη, Κατσιμίχα και Ζερβόπουλου, όμως το τριποντάκι του Αλεξίου και η αποτελεσματικότητα στην άμυνα ήταν αρκετά για να χαρίσουν το ροζ στον Ανακασιακό, ο οποίος κλείνει έτσι θετικά τη regular season και προετοιμάζεται για τα playoff.

Betsson MVP για τον Ανακασιακό αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Αλεξίου με 16 πόντους, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 9 ριμπάουντ, ενώ από τους Proboraptors ξεχώρισε ο Διονύσης Αβούρης, ο οποίος πέτυχε double double με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 2 ασίστ.

Proboraptors (Bαλέντζης): Αβούρης 14, Αντωνόπουλος 8, Βαλέντζης, Βασιλείου, Ζερβόπουλος 16, Κατσιμίχας 6, Κουνενιδάκης 2, Μουσούντας 6, Τραϊφόρος.

Ανακασιακός (Αλεξίου): Αλεξίου 16, Ζαφειρόπουλος 6, Ζουγανέλης 9, Καμζέλας, Κοτοπούλης, Σιαπατόρης 23, Σμάγκιν 5.

Τι μας άρεσε: Η αποφασιστικότητα των νικητών!

Τι δε μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Κοτοπούλη.