13/01/2023
West Kings 16 11 19 18 14 78 -
ReTirees 24 11 14 15 10 74 -

Έστω και δύσκολα οι "Βασιλιάδες"!

Ένα από τα πιο αμφίρροπα παιχνίδια της φετινής Elite διεξήχθη στο ΓΣΠ, με τους West Kings να αντιμετωπίζουν τους ReTirees, με τα σύνολα των Μαρφαντά και Κουσούλη να τα δίνουν όλα για τη νίκη, με το τελικό αποτέλεσμα να αφήνει ικανοποιημένους τους πρώτους, καθώς στην παράταση και με τελικό σκορ 78-74, έφταναν στη δωδέκατη φετινή τους νίκη.

"Παρέλαση" στο ζωγραφιστό των Kings έκαναν οι ReTirees στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με αυτό να αποτελεί και το μελανό σημείο των γηπεδούχων. Λουκόπουλος, Μαθιουδάκης και Σκοπελίτης ήταν η τριάδα πάνω στην οποία στηρίχθηκε το σύνολο του Κουσούλη για το υπέρ της 16-24 πρώτης περιόδου, με τον Γεωργούση να ξεχωρίζει σε δημιουργία και εκτέλεση για Kings.

Η ένταση ανέβηκε στο παρκέ και παράλληλα το ενδιαφέρον... εκτοξεύτηκε! Ένα τρίποντο του Πεζούλα στα μέσα της περιόδου φάνηκε να ξυπνάει τους West Kings, με τους ReTirees να βρίσκουν λύσεις από Μαθιουδάκη και Πλεξουσάκη σε όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου και να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο μπροστά με το 27-35.

Προσπάθησαν να βάλουν ενέργεια στο παρκέ οι Kings, με το γρήγορο τρίποντο του Σκοπελίτη να βρίσκει απάντηση από ένα του Πεζούλα και τον Κοζομπόλη να ανεβαίνει. Ο Κωστούλας με τον Πλεξουσάκη ήταν εκεί ξανά να "μιλήσουν" για τους φιλοξενούμενους, μέχρι ο Γεωργούσης πάρει τα... πάνω του και μειώσει στο 46-49.

Με το παιχνίδι να πηγαίνει στις προσωπικές ενέργειες και την παράταση να... μυρίζει πιο πολύ από ποτέ, οι "Βασιλιάδες" βρήκαν τις απαντήσεις στη σφιχτή άμυνα των ReTirees και με τους Βήττα και τον (ανέτοιμο) Σταυρούλη να βγαίνουν μπροστά, το ματς πήγε στο έξτρα πεντάλεπτο, με την κανονική διάρκεια να λήγει στο 64-64!

Μετά από μία τόσο δυναμική επιστροφή στο παιχνίδι και με ανεβασμένη ψυχολογία, οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι έπρεπε για να φτάσουν στο ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 78-74, απέναντι στο εξαιρετικό σύνολο του coach Κουσούλη, που για το μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης είχε μεγάλες πιθανότητες να κόψει πρώτο το... νήμα, αλλά εν τέλει δεν τα κατάφερε.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Σταυρούλης με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 3 λάθη. Από ReTirees ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Μαθιουδάκης με 16 πόντους, 12 ριμπάουντ, μια ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα κόψιμο και ένα λάθος.

Πάμε να δούμε τη στατιστική των δύο ομάδων. Οι γηπεδούχοι είχαν 17/35 δίποντα, 9/34 τρίποντα, 17/24 βολές, 42 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 9 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 14 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 24/65 δίποντα, 7/17 τρίποντα, 5/8 βολές, 47 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 16 λάθη.

West Kings (Μαρφαντάς): Πεζούλας 13, Γεωργούσης 25, Κυρμίζογλου 5, Βήττας 12, Φωτόπουλος 5, Κοζομπόλης 6, Ρουμελιώτης, Σταυρούλης 12.

ReTirees (Κουσούλης): Τσιρίδης 9, Λουκόπουλος 4, Μαθιουδάκης 16, Τσιλάβης 4, Σκοπελίτης 17, Cramer, Στόλης 3, Γιαμαίος, Κωστούλας 6, Μέξας, Πλεξουσάκης 15, Σαρρής.

Τί μας άρεσε : Το πόσο δεμένη και ανταγωνιστική ομάδα είναι οι ReTirees, καθώς και η... ψυχή των Πρωταθλητών που γύρισε το παιχνίδι!