24/09/2022
Beeranhas 25 15 11 11 - 62 -
The Roots 8 17 17 17 - 59 -

Έστω και δύσκολα... Beeranhas!

Πατώντας στο καταπληκτικό πρώτο τους δεκάλεπτο, τα Beeranhas ξεκίνησαν νικηφόρα τις φετινές τους υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα της Development 2, επικρατώντας των ψυχομένων Roots με 62-59, παρά την υπερπροσπάθεια των δεύτερων για... ανατροπάρα!

Παράσταση για ένα ρόλο το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης στο κλειστό προπονητήριο του ΣΕΦ, με τα Beeranhas να στηρίζονται στην καλή άμυνα και τα γρήγορα πόδια του Τζανάκη, για το 25-8 πρώτης περιόδου.

Πιο ενεργητικοί οι "μαύροι" στη συνέχεια, με τον Θοδωρή τον Ανδραβίζο να πηγαίνει στα ριμπάουντ και να απασχολεί συνεχώς την άμυνα των γηπεδούχων, οι οποίοι όμως διατήρησαν τη μεγάλη διαφορά και με τον Χαΐδάκη μαέστρο, μπήκαν στο ημίχρονο μπροστά με 40-25.

Πολλά τα λάθη εκατέρωθεν για τις δύο παρέες, με το παιχνίδι να είναι πάνω κάτω και τους Χαΐδάκη και Τζανάκη να το εκμεταλλεύονται, με το γεμάτο αλτρουισμό και... σέξι μπάσκετ των γηπεδούχων να αποτυπώνεται στο παρκέ, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 51-42, με ένα μικρό σερί των Roots στο τέλος με τρίποντα των Λουλουργά και Σοκολάκη.

Απίστευτα πράγματα στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους Roots να το γυρνάνε ολοκληρωτικά, να μπαίνουν μπροστά και να διεκδικούν επί ίσοις όροις τη νίκη, με τα Beeranhas να μένουν ψύχραιμα και να επικρατούν με 62-59!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Τζανάκης με 26 πόντους, ένα ριμπάουντ, μια ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη. Από Roots ξεχώρισε ο Σωτήρης Ζαμπάρας με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 5 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 18/43 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 11/23 βολές, 37 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 9 κλεψίματα και 15 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/38 δίποντα,6/32 τρίποντα, 15/27 βολές, 51 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 18 λάθη.

Beeranhas (Χαϊδάκης): Μιχαηλίδης 2, Τζανάκης 26, Χαϊδάκης 21 (11 ριμπ.), Βαλσαμίδης 1, Κύρκος 4, Δέτσης 8, Τζιφοπανόπουλος.

Roots (Λουλουργάς): Ανδραβίζος Θ. 21, Ανδραβίζος Π, Λουλουργάς 10, Αργυράκης 3 (13 ριμπ.), Σοκολάκης 7, Πετσίνης, Λαγωνικάκος 7, Ζαμπάρας 11.

Τί μας άρεσε: Ένα φοβερό κόψιμο του Ανδραβίζου του Παναγιώτη! Αέρινος!