28/03/2024
Aladalon 9 8 13 17 - 47 -
Titans 15 7 11 20 - 53 -

Έσωσαν την παρτίδα οι Titans!

Παρασκευή βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της MasterLeague, οι Titans έστω και δύσκολα κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των αξιόμαχων Aladalon με σκορ 47-53 και να παραμείνουν στην κατηγορία!

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τους Πόγκας και Κάσσο να ηγούνται των προσπαθειών τους, έκλεισαν την περιόδο με το υπέρ τους 9-15! Στον αντίποδα, ο Σεφέρης ήταν ο πρώτος σκόρερ με 4 πόντους στο ενεργητικό του!

Η συνέχεια δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, καθώς τελείωσε με το φτωχό επιμέρους 8-7! Ο Μίντζης πήρε την σκυτάλη τους σκοραρίσματος με 3 πόντους, ενώ από 2 είχαν οι Βασιλάκης, Φωτόπουλος και Ηλιαδάκης από την πλευρά των Titans! Το ημίχρονο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 17-22!

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση στις δύο πλευρές του γηπέδου, πίεσαν στην άμυνα, έκλεψαν μπάλες, βρήκαν σκορ στο αγαπημένο τους ανοιχτό γήπεδο και με τον Μίντζη να ξεδιπλώνει απλόχερα το πλούσιο επιθετικό ταλέντο που διαθέτει κατάφεραν να προσθέσουν extra πίεση στο αντίπαλο τους, μειώνοντας την διαφορά στο τέλος της προτελευταίας στροφής στους τρείς πόντους με σκορ 30-33!

Στην τέταρτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν στο πρόσωπο των Κάσσου και Πόγκα σπουδαία σουτ έξω από την γραμμή των 6.75, με τον δεύτερο να δίνει πολύτιμες λύσεις και στον τομέα των ριμπάουντ και να πλαισιώνει με απόλυτη επιτυχία την κυριαρχία των Αντωνουσάκη, Ηλιαδάκη και Καπετανάκη κάτω από τα δύο καλάθια! Ο ήχος από την κόρνα λήξης της γραμματείς βρήκε τους Titans να πανηγυρίζουν μια μεγάλη νίκη με σκορ 47-53!

Betsson MVP ο Νίκος Κάσσος με 16 πόντους και 3 ριμπάουντ, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Χρήστος Πατούρας είχε 9 πόντους και 6 ριμπάουντ!

Aladalon(Αθανασάκος): Αθανασάκος, Βαγγέλης 13, Μένεγας, Μίντζης 13, Πατούρας 9, Σεφέρης 12.

Titans(Ηλιαδάκης): Αντωνουσάκης 3, Βασιλάκης 4, Ηλιαδάκης 4, Κάσσος 16, Καπετανάκης, Καρατσόλης 2, Μπαμπάτσικος 6, Πόγκας 10, Τσίτσος, Φωτόπουλος 8.

Τι μας άρεσε : Τα 14 ριμπάουντ του Πόγκα!