08/04/2022
Komodo Dragons 16 16 7 5 - 44 -
L' Ovelha Negra 12 8 8 17 - 45 -

Έσωσε την… χρονιά η L' Ovelha Negra!

Η L' Ovelha Negra πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο γύρισε το παιχνίδι και πήρε μία τεράστια νίκη με 45-44, έμεινε στην κατηγορία και ταυτόχρονα έριξε στην Development 2 τους DPG Warriors.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν εξαιρετικό με καλό ρυθμό. Οι δύο ομάδες μπήκαν με καλή διάθεση στο παρκέ. Οι Warriors ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα και προηγήθηκαν με 16-12 με τους Ντάο, Δαμόπουλο και Μαράκη να σημειώνουν 6, 5 και 4 πόντους αντίστοιχα. Για την L Ovelha Negra 5 έβαλε ο Αλέξανδρος Καλούδης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Warriors συνέχιζαν να βελτιώνουν την απόδοση τους. Ο Κώστας Ντάος ήταν εξαιρετικός μέσα στην ρακέτα, έβαλε άλλους 5 πόντους και οι DPG πήγαν στα αποδυτήρια στο συν 12, 32-20. Για την L Ovelha, 6 έβαλε ο Γιώργος Γρηγορόπουλος.

Η κυριαρχία των DPG Warriors συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να δείχνουν έτοιμοι να πάρουν μία σπουδαία νίκη. Στο 30′ το σκορ ήταν 39-28 για τους γηπεδούχους. Δαμόπουλος από την μία με 3 πόντους και Γερασιμόπουλος από την άλλη με 4, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε. To δίδυμο Γρηγορόπουλου – Καλούδη ήταν συναρπαστικό. Οι δύο ηγέτες της L’ Ovelha έβαλαν μαζί σε αυτή την περίοδο 11 πόντους και οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επιμέρους 17-5 σερί, παίρνοντας τελικά την νίκη με 45-44. Για τους DPG Warriors, που σίγησαν επιθετικά, 3 πόντους σημείωσε ο Γιάννης Μαράκης.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Αλέξανδρος Καλούδης με 14 πόντους, 11 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Βεργόπουλος με 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη και 2 τάπες.

Συνολικά οι DPG είχαν 16/58 εντός πεδιάς, 3/17 τρίποντα και 9/15 βολές. Πήραν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα, έκαναν 7 λάθη και 5 τάπες. Από την άλλη οι νικητές είχαν 17/67 εντός πεδιάς, 5/23 τρίποντα και 6/8 βολές. Πήραν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές την μπάλα κι έκαναν 7 λάθη.

DPG Warriors (Βεργόπουλος): Βεργόπουλος, Γιουλούντας 4, Δαμόπουλος 10, Κλεφτόγιαννης 8, Μαράκης 9, Ντάος 11, Παπαγεωργίου 2.

L’ Ovelha Negra (Γρηγορόπουλος): Γερασιμόπουλος 4, Γρηγορόπουλος 12, Καλούδης Ν, Καλούδης Α 14, Κλεφτογιάννης 6, Λη 4, Σπάθης 3, Τζουβελέκης 2.

Τι μας άρεσε: Το απίθανο παιχνίδι που είδαμε για 40 λεπτά!