07/02/2022
Limoges 21 10 15 5 - 51 -
Hood BC 13 16 17 18 - 64 -

Έταξε burger ο Πατσάκας, κέρδισε η Hood!

Σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη πήραν χθες το βράδυ στον Κολωνό η Hood, καθώς για την 16η αγωνιστική της Elite League κέρδισε την Limoges με 51-64 και πήρε και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας, με τις δύο ομάδες κατεβαίνουν με πολλές απουσίες!

Καλύτερη εμφανίστηκε η Limoges στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με δύο τρίποντα του Τσατσάνη, 5 πόντους του Σταμάτη, 4 του Δαβιλά και 4 του Παπαδόπουλου, προηγήθηκε με 21-13. Ο Σιφναίος με 6 πόντους, ο Πρωτόγερος με 4 και ο Λαύκας με 3 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά του ματς.

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης, εκεί όπου η Hood έσφιξε την άμυνά της και με 7 πόντους του Σιφναίου, 4 του Πρωτόγερου και τρίποντο του Ποστόλλη, πήρε κεφάλι στο σκορ με 25-27, 2:30 για την ανάπαυλα. Τελικά η ομάδα του Ευριπιώτη πήγε στα αποδυτήρια ούσα σε θέση οδηγού με 31-29, με τους Αναστόπουλο και Δαβιλά να σκοράρουν από 3 πόντους ο καθένας.

Με 6 συνεχόμενους πόντους του Σαρρή και τρίποντο του Πρωτόγερου, το συγκρότημα του Πατσάκα βρέθηκε στο +5, 33-38, στα μέσα της τρίτης περιόδου. Στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι βρήκαν άμεσα τρόπο να απαντήσουν και με τους Δαβιλά και Ρόη να πετυχαίνουν από 6 πόντους ο καθένας, ισοφάρισαν σε 46-46, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Hood κυριάρχησε σε όλους τους τομείς και με δράστες στην επίθεση τους Λαύκα (8π), Ποστόλλη (4π) και Σιφναίο (4π), έφτασε στην τεράστια νίκη με 51-64. Κόλλησε στο φινάλε του αγώνα η Limoges επιθετικά, με τους Δαβιλά και Τσατσάνη να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 13/20 βολές, 13/40 δίποντα και 4/22 τρίποντα. Πήραν 29 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 9/15 βολές, 23/47 δίποντα και 3/18 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Πολυτιμότερος της Limoges ο Δαβιλάς με 16 πόντους, έχοντας 10/12 βολές, 3/11 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Κορυφαίος της Hood ο Λαύκας με 15 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές και 7/11 δίποντα. Πήρε 18 ριμπάουντ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 2 κοψίματα.

Limoges (Ευριπιώτης): Ρόης 8 (1), Δαβιλάς 16, Σωτηρόπουλος 3, Σταμάτης 5 (1), Αναστόπουλος 5, Παπαδόπουλος 6, Τσατσάνης 8 (2)

Hood (Πατσάκας): Πρωτόγερος 11 (1), Λαύκας 15, Σαρρής 8 (1), Ποστόλλης 9 (1), Σιφναίος 19, Milicevic 2

Τι μας άρεσε: Η απόλυτη κυριαρχία της Hood από το δεύτερο δεκάλεπτο!