04/04/2024
Campeon Εθνικός Star 13 13 14 13 - 53 -
Trelakers 13 4 16 10 - 43 -

Εθνικάρα και πάσης Ελλάδος!

Ο Campeon Εθνικός Star πανηγυρίζει την άνοδο του στην Development League από το βράδυ της Πέμπτης. Η ομάδα του Σιαπάνη με αυταπάρνηση στην άμυνα και επιθετικές λύσεις στα κατάλληλα σημεία, υπερκάλυψε τη διαφορά του πρώτου αγώνα, επικράτησε με 53 – 43 απέναντι στους Trelakers και πέρασε πανάξια στην επόμενη φάση.

Το παιχνίδι ήταν κλειστό στο πρώτο δεκάλεπτο, οι ομάδες πήγαιναν σε σετ επιθέσεις με το προβάδισμα να εναλλάσσεται συνεχώς και το σκορ τελικά να μένει ισόπαλο 13 – 13. Ο Εθνικός έπαιρνε δύναμη μέσα στο ζωγραφιστό με Αργεντίνη – Τόλια που πέτυχαν από 4 πόντους και τον Δεληδάκη από την περιφέρεια που πέτυχε ισάριθμους. Στο απέναντι στρατόπεδο, τους Trelakers οδηγούσε το δίδυμο Μαυρόπουλου με 6 και Γκορίτσα με 4 πόντους αντίστοιχα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν μονόλογος για την ομάδα του Σιαπάνη καθώς με εξαιρετική άμυνα καθώς έφαγε μόλις 4 πόντους και εύκολο σκορ με τον Λάγιο να ηγείται με 7 , ανέβασε τη διαφορά σε σκορ πρόκρισης στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου(26-17). Οι Trelakers που πλήρωσαν τις κακές επιλογές στην επίθεση, πέτυχαν μόλις ένα σουτ εντός παιδιάς με απίθανο τρίποντο του Βαρθαλίτη από τα 10 μέτρα.

Οι ομάδες ανέβασαν ρυθμούς στην τρίτη περίοδο, έβρισκαν πιο εύκολα το αντίπαλο καλάθι με τους φιλοξενούμενους να στέκονται ελαφρώς καλύτερα και να μειώνουν 40 – 33. Ο Γκορίτσας με δύο τρίποντα και 8 πόντους συνολικά ήταν η αιχμή του δόρατος για τους Trelakers, με τον Ζέρβα να σκοράρει μία φορά από τα 6.75, ενώ τον Εθνικό κρατούσε σε θέση οδηγού το δίδυμο Λάγιου - Δεληδάκη που πέτυχαν από 5 πόντους έκαστος.

Οι Trelakers μπήκαν με σκοπό να πουλήσουν ακριβά το τομάρι τους στην τελευταία περίοδο και με καλάθια από Μαυρόπουλο, Βαρθαλίτη και Ζέρβα, πλησίασαν στο καλάθι(42-40). Ο Σιαπάνης κάλεσε ταιμ αουτ, ηρέμησε την ομάδα του και στην συνέχεια το παιχνίδι έγινε μονόλογος για τον Εθνικό! Ο Λάγιος τον πήρε απ’ το χεράκι με δύο τρίποντα, Γαλάνης και Αργεντίνης έβαλαν τα καλαθάκια τους και η ιστορία έγραψε το 53 – 43, που έμελλε να στείλει τον Εθνικό στην Development League.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Χρήστος Λάγιος με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Πέτρος Βαρθαλίτης με 9 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Campeon Εθνικός Star(Σιαπάνης): Αργεντίνης 12(11ρ.), Γαλάνης 4(7ρ.), Δεληδάκης 10, Λάγιος 16, Λάππας 1, Μελάς 4, Σέργης 2, Τόλιας 4(8ρ.)

Trelakers (Τσουκνιδής): Ζέρβας 7, Αλεξόπουλος 3, Βαρθαλίτης 9(5ρ.), Γκορίτσας 12, Μαυρόπουλος 6, Σγούρος 6, Τσουκνιδής.

Τι μας άρεσε: Πολύ ωραίο κλίμα και ενδιαφέρον παιχνίδι μέχρι τα τελευταία λεπτά.