19/11/2021
Occupy Media - - - - - 62 -
Ball Don't Lie - - - - - 47 -

Εθισμός στις νίκες για την Occupy Media

Μπορεί η Occupy Media να παρατάχθηκε μόλις με 7 παίχτες, αλλά αυτό δεν την εμπόδισε από το να ξεπεράσει με ευκολία το εμπόδιο της Ball don’t Lie, νικώντας με σκορ 62-47 την ομάδα του Μπέλλα που ήταν ανταγωνιστική για 1 ημίχρονο! Ως αποτέλεσμα, η ΟΜ έμεινε σταθερά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Master League.

Ισορροπημένο ήταν το 1ο δεκάλεπτο του αγώνα. Οι 2 ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στο γήπεδο και ήταν σε γενικότερες γραμμές εύστοχες. 16-16 ήταν το επιμέρους σκορ του αγώνα. 6 από τους συνολικά 7 παίχτες της ΟΜ σκόραραν κάτι που μαρτυράει τον επιθετικό πλουραλισμό της ομάδας και το βάθος που έχει ο πάγκος του Περικλή Πασχάκη. 7 πόντους είχε στην αντίπερα όχθη ο Μάκης Γασπαράτος για τους φιλοξενούμενους.

Μια διαφορά 2 πόντων δημιούργησε η Ball don’t Lie στην 2η περίοδο που ήταν επίσης ανταγωνιστικότατη. Μπορεί το σκορ να ήταν πιο χαμηλό (10-12) σε σχέση με την 1η περίοδο, κάτι λογικό καθώς οι 2 ομάδες είχαν στην διάθεση τους από μόλις 7 παίχτες, αλλά αυτό δεν σήμαινε ότι δεν είδαμε 1 σκληρό μπασκετικά δεκάλεπτο. 2 καλάθια πέτυχε για την ΟΜ ο Στεφανίδης. Για λογαριασμό της BdL, 5 πόντους είχε ο Γασπαράτος ενώ με 4 ακολούθησε ο Μπέρτσος.

Η ζημιά για την ομάδα του Μπέλλα έγινε στο 3ο δεκάλεπτο, Η Occupy Media πάτησε το πόδι στο γκάζι και ξέφυγε στο σκορ. Πιο συγκεκριμένα 23-25 (!) ήταν το σκορ του δεκαλέπτου με την ΟΜ να δημιουργεί μια απόσταση της τάξεως των 16 πόντων. 9 πόντους είχε ο Πασχάκης Χρήστος, 3 καλάθια έβαλε ο θηριώδης Ρουμελιώτης, ενώ 4 πόντους πέτυχε ο Σακελλαρόπουλος. 1 τρίποντο είχε ο Μπακαφούκας για την εκτός ρυθμού και αγώνα BdL.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν η 4η και τελευταία περίοδος του παιχνιδιού. 13-14 ήταν το επιμέρους σκορ με την Ball να μειώνει κατά 1 πόντο την μεγάλη διαφορά. 1 δεκάλεπτο χρειάστηκε η OM και κατάφερε να κερδίσει ένα παιχνίδι απέναντι σε μια σκληροτράχηλη ομάδα. 7 πόντους πέτυχε πάντα βοηθητικός και τίμιος Στεφανίδης για την ΟΜ. Από την μεριά της Ball don’t Lie, 3 καλάθια πέτυχε ο Χαριτωνίδης, 5 πόντους ο Γασπαράτος και 3 πόντους ο Μπέρτσος. 62-47 ήταν το τελικό σκορ του αγώνα.

Mvp του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Ρουμελιώτης με 16 πόντους, 19 ριμπάουντ (7-12), 1 ασίστ, 2 μπλοκ και 2 λάθη σε 33:32 λεπτά συμμετοχής. Ο Μάκης Γασπαράτος ξεχώρισε για τους ηττημένους με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ (0-8), 1 ασίστ και 3 λάθη σε 30:21 λεπτά αγώνα.

Σαν σύνολο, η ΟΜ είχε 23/53 δίποντα 43,4%), 4/18 τρίποντα (22,2%), 4/5 βολές (80%), 48 ριμπάουντ (13-35) 13ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 6 λάθη. Η Ball don’t Lie είχε 12/41 δίποντα (29,3%), 5/25τρίποντα (20%), 8/14 βολές (57,1%), 42 ριμπάουντ (11-31), 10 ασίστ, 3 κλεψίματα και 8 λάθη.

Occupy Media(Πασχάκης Π.): Κουμπουρλής, Πασχάκης Χ. 14, Τσαγκρώνης, Στεφανίδης 15 (7 ριμπ), Σακελλαρόπουλος 9, Μάλλιαρης 4, Πασχάκης Π. 4, Ρουμελιώτης 16 (19 ριμπ).

Ball don’t Lie(Κακαφώνης-Μπέλλας): Χαριτωνίδης 7 (8 ριμπ), Κακαφώνης, Μπέλλας 2, Μπέρτσος 10, Μπακαφούκας 5 (11 ριμπ), Γασπαράτος Μ. 19 (8 ριμπ), Σκαμαντζούρας 4.

Key Player: Μπορεί ο Ρουμελιώτης να πήρε το ΜVP, αλλά το ίδιο το άξιζε και ο Χρήστος Πασχάκης που εν απουσία Σκρωπολήθα, έκανε το step up που χρειαζόταν!

Τι μας άρεσε: Η ποιότητα και το βάθος του ρόστερ της Occupy Media!