10/12/2021
Campeon Εθνικός Star 12 15 11 17 - 55 -
Beerokoillers 12 9 17 13 - 51 -

Εθνικός SuperStar!

Ο Εθνικός Star εμφανίστηκε απόλυτα συγκεντρωμένος το βράδυ της Τετάρτης στο Μπασκετάκι Αρένα, έδειχνε να θέλει πιο πολύ το παιχνίδι και επικράτησε 55 – 51 επί των αήττητων μέχρι τότε Beerokoillers.

Ισορροπημένο και ισόπαλο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τις δύο ομάδες να έχουν από έναν πρωταγωνιστή. Βαλμάς από την μία και Κοσμαδάκης από την άλλη , πέτυχαν 10 από τους 12 πόντους της ομάδας τους , με το σκορ να διαμορφώνεται 12 – 12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Εθνικός στεκόταν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και με κύριους εκφραστές στην επίθεση τους Βαλμά, Αργύρη και Σέργη με 4 πόντους έκαστος, ξέφυγε στο ημίχρονο με 27 – 21. Οι Beerokoillers που είχαν προβλήματα στην επίθεση, είχαν και πάλι τον Κοσμαδάκη να ξεχωρίζει με 5 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου και με πρώτα βιολιά στην επίθεση τους Κοσμαδάκη με 5, Παπαδημητρίου και Κατσίκη με 4, ξέφυγαν 31 – 38. Ο Εθνικός όμως αντέδρασε γρήγορα και με μπροστάρη τον Αργύρη με 5, έφερε το ματς στα ίσια(38-38).

Πόντο πόντο πήγαινε το παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο με Αργύρη(5), Ζουρίδη(4) κυρίως από την μία και τον Κοσμαδάκη να συνεχίζει το βιολί του από την άλλη με 8 πόντους , να έχουν το ματς ισόπαλο 51-51! Στο τελευταίο δίλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι και με καλάθι του Λάππα και βολές από Ζουρίδη και Αργύρη, υπέγραψαν το υπέρ τους τελικό 55 – 51.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Χριστόφορος Βαλμάς με 17 πόντους, 12 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σάλβος Κοσμαδάκης με 27 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 6 κλεψίματα.

Ο Εθνικός είχε 22 / 59 δίποντα, 2 / 13 τρίποντα, 5 / 12 βολές, κατέβασε 51 ριμπάουντ, μοίρασε ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 18 λάθη. Οι Beerokoillers είχαν 15 / 52 δίποντα, 5 / 17 τρίποντα, 6/ 11 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη.

Εθνικός Star(Σιαπάνης ): Αργύρης 17(12ρ.), Σέργης 4, Βαλμάς 17(12ρ.), Ζουρίδης 9(14ρ.), Σιαπάνης , Λάππας 6, Σιτταρίδης 2.

Beerokoillers(Μανδηλαράς): Μαντούβαλος, Κοσμαδάκης 27(9ρ.), Παπαδημητρίου 2(6ρ.), Ψεματίκας, Λιακόπουλος 6, Μανδηλαράς 2(8ρ.), Κατσίκης 6, Νεοφύτου 8(8ρ.)..

Τι μας άρεσε: Η πίστη του Εθνικού για την νίκη και η καταπληκτική εμφάνιση του Κοσμαδάκη για τους Beerokoillers.