07/04/2023
Campeon Εθνικός Star 13 13 14 8 - 48 -
Gran Camaria 12 27 12 10 - 61 -

Ετοιμάζουν βαλίτσες τα Gran Camaria!

Μια νίκη μακριά από την Evolution League βρίσκονται από χθες το βράδυ τα Gran Camaria, καθώς για την 25η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Development League κέρδισαν την πεντάδα του Campeon Εθνικού Star με 48-61 στο Basketaki Arena!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τον Campeon Εθνικό Star να προηγείται με 13-12, χάρη σε 4 πόντους του Δεληδάκη, 4 του Σέργη και 3 του Σιαπάνη. Ο Κουλούρης με 4 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Περγούλης, Μαργέτης, Γουναρίδης και Σγουρίδης.

Μέχρι 3:00 για την ανάπαυλα οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, ωστόσο τα Gran Camaria πάτησαν γκάζι και με 8 πόντους του Μαργέτη, 7 του Κουντούρη και τρίποντο του Κουλούρη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 13 πόντων, 26-39. Δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους του Σέργη και τους 3 του Σιαπάνη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Γουναρίδης πήρε μπρος και με 6 δικούς του πόντους, έδωσε αέρα 19 πόντων στο συγκρότημα του Αθανασίου, 32-51, στα μισά της τρίτης περιόδου. Αντέδρασε στη συνέχεια του δεκαλέπτου ο Campeon Εθνικός Star και με 7 πόντους του Σέργη και 4 του Τόλια, μείωσε στους 11, 40-51, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα Gran Camaria διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Μαργέτη, Περγούλη και Βακαλόπουλο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 48-61. Για τους μπλε στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Σιαπάνης και Σέργης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/15 βολές, 19/50 δίποντα και 1/10 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 3/5 βολές, 26/57 δίποντα και 2/15 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Πολυτιμότερος του Campeon Εθνικού Star ο Σέργης με 21 πόντους (double-double), έχοντας 4/8 βολές, 7/14 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 7 λάθη. Betsson mvp για τα Gran Camaria ο Χρυσίνας με 6 πόντους, έχοντας 3/4 δίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Campeon Εθνικός Star (Σιαπάνης): Δεληδάκης 6, Σέργης 21 (1), Σιαπάνης 10, Τόλιας 5, Φλάσκος 6

Gran Camaria (Αθανασίου): Βακαλόπουλος 4, Γουναρίδης 9, Κουλούρης 9 (1), Κουντούρης 7 (1), Λαγουρός 2, Μαργέτης 12, Παπάζογλου, Περγούλης 8, Σγουρίδης 4, Χρυσίνας 6

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα του αγώνα!