09/03/2024
Khazad Dooms 19 15 6 10 - 50 -
West Side B.C 25 13 11 8 - 57 -

Ετοιμάζεται να ζητήσει αύξηση ο Ρηγόπουλος!

Καυτοί ξεκίνησαν το ματς οι West Side, οι οποίοι πυροβολούσαν με 100% ποσοστά ευστοχίας από μακριά στο πρώτο μισό, πετυχαίνοντας 5 τρίποντα και αποκτώντας αέρα 14 πόντων, 6-20! Ο Ντζερεμές, ο Τσαντίλας και ο Σχινάς πήραν μπρος για τους γηπεδούχους, χτύπησαν στον αιφνιδιασμό τους φιλοξενούμενους, για να έρθει ο Ράντος (7π) και να ρίξει τη διαφορά στους 6, 19-25, στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Ο Σχινάς μπήκε καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο, πέτυχε πέντε συνεχόμενους πόντους και μείωσε στους έξι για τους μωβ, 24-30. Νικολάου, Ρηγόπουλος και Τριανταφυλλίδης συνέχισαν να ταλαιπωρούν την αντίπαλη άμυνα, ο Αθανασιάδης συνέχισε να κυριαρχεί κάτω από τη ρακέτα, όμως ο Ντζερεμές με πέντε και ο Ράντος με τρεις καθόρισαν το σκορ του ημιχρόνου, 34-38.

Επιστρέφοντας από το half time break, ο Τσαντίλας πάλεψε μόνος του για τους γηπεδούχους, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι Τριανταφυλλίδης, Αθανασιάδης και Αδελφόπουλος, στέλνοντας έτσι τη διαφορά στους 8, 38-46, με δύο λεπτά να απομένουν. Ο Σχινάς πέτυχε ένα καλάθι και φάουλ, όμως ο Γαλανόπουλος με ένα τριποντάκι από τις 45 "έγραψε" το τελικό σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 40-49.

Άποντοι παρέμειναν για τα πρώτα τρία λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου οι West, οι οποίοι δεχόμενοι έναν πόντο από τον Τσαντίλα και δύο από τον Σχινά, είδαν τους μωβ να πλησιάζουν στους 6, 43-49. Ο Αθανασιάδης και ο Στέφος έδωσαν τις επιθετικές λύσεις που χρειάζονταν οι φιλοξενούμενοι από κοντά, ο Ράντος και ο Τσαντίλας το πάλεψαν ως το τέλος, ωστόσο οι West Side έδειξαν ψυχραιμία και με βολες του Ρηγόπουλου και του Νικολάου, πήραν δίκαια τη ρεβάνς του πρώτου γύρου.

Betsson MVP για τους West Side αναδείχτηκε ο Χάρης Ρηγόπουλος με 14 πόντους, 3 κλεψίματα, 5 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ από τους Khazad Dooms διακρίθηκε ο Νώντας Ντζερεμές με 11 πόντους, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 6 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Khazad Dooms (Λυγερός): Ντζερεμές 11, Ράντος 12, Ράπτης, Σεμα, Σχινάς 14, Τσαντίλας 13.

West Side (Τριανταφυλλίδης): Αδελφόπουλος 4, Αθανασιάδης 12, Γαλανόπουλος 3, Μπελεχάκης,  Νικολάου 12, Παντρευτάκης, Ρηγόπουλος 14, Στέφος 4, Τριανταφυλλίδης 8.

Τι μας άρεσε: To γεμάτο πάθος και η ένταση στο παιχνίδι!