20/03/2022
Phoenix Bums 14 16 13 19 - 62 -
Titans 13 5 9 7 - 34 -

Ετοιμάζονται για playoff οι Phoenix Bums!

Το πιο μεγάλο βήμα για την είσοδο στις 16 καλύτερες ομάδες της Master League έκαναν χθες το βράδυ στον Κολωνό οι Pheonix Bums, καθώς για την 16η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου κέρδισαν εύκολα τους Titans με 62-34 και πλέον μόνο με αυτοκτονία θα μείνουν εκτός playoff. Το παιχνίδι βέβαια επισκίασε ο τραυματισμός του Μπαρλά, στον οποίο ευχόμαστε ταχεία ανάρρωση!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Phoenix Bums να προηγούνται με 9-2 στο πρώτο πεντάλεπτο και να κλείνουν τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +1, 14-13, χάρη σε 7 πόντους του Παπαδόπουλου, 4 του Αξαμπανόπουλου και τρίποντο του Διαμαντόπουλου. Τους φιλοξενούμενους διατήρησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι Κοζομπόλης και Γιάννης Ηλιαδάκης με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Με τρεις τρίποντες βόμβες του Λάσπα και 5 πόντους του Κοβάτσου, οι γηπεδούχοι έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 30-15, 1:00 για την ανάπαυλα. Το σκορ του πρώτου μέρους, 30-18, διαμόρφωσε για λογαριασμό των Titans από την περιφέρεια ο Γιάννης Ηλιαδάκης, ενώ νωρίτερα ένα δίποντο είχε ο Μούρτος.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 6 πόντους του Αξαμπανόπουλου και 5 του Κοβάτσου οι Αλήτες εγτασαν στο +18, κλεονονυσε εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +16, 43-27. Ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο βρήκαν ρυθμό οι “Τιτάνες”, παρά τους 4 πόντους του Μούρτου και τους 4 του Κοζομπόλη. Σκορ τρίτης περιόδου 43-27!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο σοβαρός τραυματισμός του Μπαρλά επισκίασε το παιχνίδι, με τους Phoenix Bums να επικρατούν με 62-34, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Λάσπα, Παπαδόπουλου, Αξαμπανόπουλου και Διαμαντοπούλου. Για τους Titans στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Γεωργιάδης, Κοζομπόλης και Βαγγέλης Ηλιαδάκης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/8 βολές, 16/44 δίποντα και 8/20 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 4 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/13 βολές, 11/38 δίποντα και 3/19 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp των Phoenix Bums ο Λάσπας με 16 πόντους, έχοντας 2/8 δίποντα και 4/10 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Titans ο Κοζομπόλης με 11 πόντους (double-double), έχοντας 1/4 βολές και 5/12 δίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Καδάς, Αξαμπανόπουλος 16, Διαμαντόπουλος 6 (2), Μπαλτζόγλου 2, Κοβάτσος 10, Παπαδόπουλος 12 (2λ, Λάσπας 16 (4)

Titans (Ηλιαδάκης Γ.): Μούρτος 6, Ηλιαδάκης Γ. 7 (1), Ηλιαδάκης Β. 3 (1), Μπαρλάς, Πασσάς 3, Πόγκας, Τριανταφύλλου, Κοζομπόλης 11, Γεωργιάδης 3 (1), Καραγιάννης 1

Τι μας άρεσε: Το ωραίο μπάσκετ που έπαιξαν οι Phoenix Bums!