18/11/2023
Black Mapa 12 8 4 20 - 44 -
Ραμολιμέντα 15 15 10 17 - 57 -

Ετοιμάζονται για το μεγάλο ντέρμπι τα Ραμολιμέντα !

Το βράδυ του Σαββάτου στον Σπάρτακο τα Ραμολιμέντα έβαλαν ένα ακόμη ροζ φύλλο στη συλλογή τους, επικρατώντας της γνώριμης Black Mapa με 44-57. Με καλή ψυχολογία, επομένως, θα πάει στο ντέρμπι της ερχόμενης αγωνιστικής με τους Proboraptors η ομάδα του Ανδρέα Παρλαβάντζα.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τα Ραμολιμέντα να οδηγούν την κούρσα με καλάθια των Αλεξίου (4π.), Παρλαβάντζα (4π.), Ποσταλή (4π.) και Ράλλη (3π.) και την Black Mapa να ακολουθεί, απαντώντας με Αναγνωστόπουλο (6π.), Μαλιγιάννη (4π.) και Καλογερόπουλο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-15.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι ήλεγξαν το ματς και με επιμέρους 8-15 έχτισαν διψήφιο προβάδισμα, έχοντας πολλούς πρωταγωνιστές σε αυτό το διάστημα (6 διαφορετικοί σκόρερ). Στην αντίπερα όχθη, η Black Mapa κινήθηκε σε ρηχά νερά, παρά την προσπάθεια των Αναγνωστόπουλου (4π.), Γαλανόπουλου (2π.) και Ν. Γιανναράκη (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 20-30.

Μετά την ανάπαυλα τα Ραμολιμέντα, χωρίς να εντυπωσιάζουν με την απόδοσή τους, διατήρησαν τα ηνία του αγώνα, διευρύνοντας μάλιστα το υπέρ τους προβάδισμα με καλάθια των Αλεξίου (4π.), Πρωτόπαπα (4π.) και Μιχαλίτση (2π.). Το λιγότερο παραγωγικό της διάστημα διένυσε η γηπεδούχος ομάδα, με την απουσία του αρχηγού Βαγγέλη Γιανναράκη να είναι πολύ αισθητή. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 24-40.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι άμυνες των δύο ομάδων χαλάρωσαν αισθητά και η επιθετική παραγωγικότητα βελτιώθηκε εκατέρωθεν. Οι γηπεδούχοι, έχοντας στην αιχμή του δόρατος τον Αναγνωστόπουλο (8π.), σκόραραν όσους πόντους είχαν σκοράρει σε όλο το πρώτο ημίχρονο, ενώ από πλευράς Ραμολιμέντων το δίδυμο Αλεξίου (8π.) - Παρλαβάντζας (5π.) έκανε τη διαφορά στα τελευταία λεπτά.

Στο τέλος του αγώνα η Black Mapa είχε 20/45 δίποντα, 0/20 τρίποντα και 4/7 βολές. Μάζεψε 48 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 13 λάθη και 6 μπλοκ.

Στον αντίποδα, τα Ραμολιμέντα είχαν 24/58 δίποντα, 1/14 τρίποντα και 6/16 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ευθύμης Αλεξίου με 19 πόντους, έχοντας 8/12 δίποντα και ¾ βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αντώνης Αναγνωστόπουλος με 20 πόντους και double-double, έχοντας 9/13 δίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 19 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 3 κλεψίματα, 4 μπλοκ και 3 λάθη σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Black Mapa (Μαλιγιάννης): Αναγνωστόπουλος 20, Αρκαλής 5, Γαλανόπουλος 4, Γιανναράκης Ν. 6, Καλογερόπουλος 5, Κάπουας, Κοντοπάνος, Κρητικός, Μαλιγιάννης 4, Παπαναστασόπουλος.

Ραμολιμέντα (Παρλαβάντζας): Αλεξίου 19, Μιχαλίτσης 4, Μπονώρης 2, Παρλαβάντζας 13 (1), Ποσταλής 6, Πρωτόπαπας 6, Ράλλης 5, Τσαφαντάκης 2, Χασιώτης.