08/04/2023
Sun City Spurs 20 11 24 11 - 66 -
Μίνωες 8 16 16 17 - 57 -

Ετοιμάζονται για το Summer οι Spurs!

Με το 16ο ροζ φύλλο αγώνα αποχαιρέτησαν το φετινό πρωτάθλημα οι Sun City Spurs, καθώς για την 22η και τελευταία αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Evolution League κέρδισαν τους Μίνωες με 66-57 και ετοιμάζονται πλέον για το καλοκαιρινό πρωτάθλημα.

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Sun City Spurs, καθώς με δύο τρίποντα του Καραγιάννη, 5 πόντους του Πάλλη και ένα τρίποντο του Μπούκουρα, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 12 πόντων, 20-8. Ο Νίκος Αλεξόπουλος με 5 πόντους και ο Παγώνας με 2 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Μίνωες έλυσαν το επιθετικό τους πρόβλημα και με 7 πόντους του Κυριακόπουλου, 6 του Παγώνα και τρίποντο του Γκατζιά, μείωσαν στο καλάθι, 22-20, 4:30 για την ανάπαυλα. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και με 4 πόντους του Σαπουντζή, 4 του Νίτσικα και έμμεσο τρίποντο του Μελισσάρη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 31-24!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του απόντα Πέλεχα επέβαλε τον δικό της ρυθμό και με 6 πόντους του Κουκούλη, 6 του Μπούκουρα, 5 του Ρούμελη και 4 του Πάλλη, έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 55-40! Δεν μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 12 πόντους που πέτυχε ο Παγώνας. Σκορ τρίτης περιόδου 55-40!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα "Σπιρούνια" είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Σαπουντζή, Πάλλη και  Μελισσάρη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 66-57. Για τους Μίνωες στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι  Παγώνας, Μπαχάς, Νίκος Αλεξόπουλος και Κυριακόπουλος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/9 βολές, 21/48 δίποντα και 6/30 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/7 βολές, 19/37 δίποντα και 5/22 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Betsson mvp των Sun City Spurs ο Ρούμελης με 9 πόντους, έχοντας 3/4 βολές και 3/5 δίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Μινώων ο Παγώνας με 32 πόντους, έχοντας 4/7 βολές, 11/13 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Πήρε 2 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Sun City Spurs (Κουκούλης): Καραγιάννης 6 (2), Μελισσάρης 11 (2), Κουκούλης 10, Ρούμελης 9, Μπούκουρας 7 (1), Νίτσικας 4, Ντεντόπουλος, Πάλλης 11 (1), Σαπουντζής 8

Μίνωες (Γκατζιάς): Μπαχάς 2, Αλεξόπουλος Α., Παγώνας 32 (2), Κυριακόπουλος 9 (1), Γκατζιάς 5 (1), Αλεξόπουλος Ν. 9 (1)

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ των δύο ομάδων!