03/03/2022
Γκουρούδες 18 22 19 14 - 73 -
Los Abeles Fakers 10 16 15 19 - 60 -

Ετοιμάζονται για τους Spurs οι Γκουρούδες!

Στις 32 καλύτερες ομάδες του κυπέλλου προκρίθηκαν οι Γκουρούδες, καθώς για την τρίτη φάση του θεσμού απέκλεισαν εύκολα τους Los Abeles Fakers με 73-60 και στην επόμενη φάση θα βρουν στον δρόμο τους τους Sun City Spurs!

Καλύτεροι εμφανίστηκαν οι Γκουρούδες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς με 8 πόντους του Οικονόμου, 4 του Παύλου Αχή και 4 του Μελάγιες, προηγήθηκαν με 18-10. Ο Παναγιώτης Βογιατζής με 4 πόντους και οι Ουζουνίδης, Αντωνάκης και Ηρειώτης με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης, εκεί όπου με τρία τρίποντα του Ντίνου Αχή, 8 πόντους του Παύλου Αχή και τριποντάκι του Λιμνιάτη, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 14 πόντων, 40-26. Τους Los Abeles Fakers κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Παναγιώτης Βογιατζής και Ουζουνίδης με 6 πόντους ο καθένας, ενώ 4 είχε ο Θανάσης Βογιατζής.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Γκουρούδες κλείδωσαν ουσιαστικά τη νίκη, αφού με 8 πόντους του Παύλου Αχή και 4 του Οικονόμου, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +18, 59-41. Δεν μπόρεσε η παρέα του Μαυρακάκη να πλησιάσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 8 πόντους του Ουζουνίδη, τους 4 του Θανάση Βογιατζή και το τρίποντο του Φωτεινού. Σκορ τρίτης περιόδου 59-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχιζαν να παίζουν ελεύθερο μπασκετάκι, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 73-60, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Μελάγιες, Λιμνιάτη, Αργυράκη και Οικονόμου. Για τα Ρακούν στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Αντωνάκης, Παναγιώτης Βογιατζής, Θανάσης Βογιατζής και Ηρειώτης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/8 βολές, 24/36 δίποντα και 6/35 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές και έκαναν 14 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/6 βολές, 25/59 δίποντα και 2/17 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 14 λάθη.

Κορυφαίος των Γκουρούδων ο Παύλος Αχής με 22 πόντους, έχοντας 4/5 βολές, 9/12 δίποντα και 0/8 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Los Abeles Fakers ο Ουζουνίδης με 16 πόντους (double-double), έχοντας 8/21 δίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 6 λάθη.

Γκουρούδες (Αχής Ν.): Αργυράκης 4, Αχής Ν. 13 (3), Αχής Π. 22, Λιμνιάτης 9 (2), Μελάγιες 11 (1), Οικονόμου 14

Los Abeles Fakers (Μαυρακάκης): Αντωνάκης 8, Βογιατζής Θ. 12, Βογιατζής Π. 14, Ηρειώτης 5 (1), Ουζουνίδης 16, Φωτεινός 5 (1)

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπασκετάκι που έπαιξαν οι δύο ομάδες σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης!