08/04/2023
Paraliers 21 12 17 16 - 66 -
Indians 14 13 7 9 - 43 -

Ετοιμάζουν βαλίτσες για Miami οι Paraliers!

Το βράδυ του Σαββάτου στο κλειστό του Σπάρτακου οι Paraliers ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στην Regular Season της Evolution League επικρατώντας με 66-43 των Indians και τερματίζοντας μόνοι πρώτοι στην κορυφή του 3ου ομίλου. Χωρίς τον σκακιστή Αλέξανδρο Μηνά αγωνίστηκαν οι Ινδιάνοι, παρουσιάζοντας ανταγωνιστικό πρόσωπο για ένα ημίχρονο.

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι μόλις 6 γηπεδούχοι, μπαίνοντας σε θέση οδηγού χάρη στο επιθετικό κρεσέντο του Β. Σκόρδου (10π.) και τις πολύτιμες βοήθειες που προσέφεραν οι Οικονομόπουλος (4π.), Τσαιρέλης (4π.) και Βαντής (3π.). Στην αντίπερα όχθη, ο επιθετικός πλουραλισμός κράτησε τους Indians σε λογική απόσταση, με τον Δημάδη (5π.) να κάνει τη διαφορά στο ξεκίνημα. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 21-14.

Σαφώς πιο ισορροπημένο ήταν το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει 12-13 και τους Indians να μειώνουν τη διαφορά, βρίσκοντας λύσεις από τους Κασιμάτη (5π.Π), Ζήση (3π.), Δημάδη (3π.) και Βασιλάκο (2π.). Οι Paraliers, από την άλλη, διένυσαν το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα στο παιχνίδι, παρά την προσπάθεια των Β. Σκόρδου (6π.), Τσαιρέλη (4π.) και Οικονομόπουλο (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 33-27.

Μετά την ανάπαυλα οι Paraliers εμφάνισαν ξανά το καλό τους πρόσωπο και με επιμέρους σερί 17-7 έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη. Β. Σκόρδος (8π.) και Οικονομόπουλος (6π.) ξεχώρισαν σε αυτό το διάστημα για τους πρωτοπόρους του ομίλου, ενώ στον αντίποδα οι Indians αντιμετώπισαν πρόβλημα στο σκοράρισμα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 50-34.

Τίποτα δεν άλλαξε στο τέταρτο δεκάλεπτο, αφού οι Paraliers παρέμειναν πιο αποτελεσματικοί, ανεβάζοντας τον δείκτη της διαφορά πάνω από το +20, χάρη στους Β. Σκόρδο (7π.), Βαντή (4π.), Οικονομόπουλο (3π.) και Μπραιμνιώτη (2π.). Μακριά από τον καλό τους εαυτό παρέμειναν οι Ινδιάνοι, παρά την προσπάθεια των Κασιμάτη (4π.), Δημάδη (3π.) και Ζήση (2π.) στο φινάλε.

Στο τέλος του αγώνα, οι Paraliers είχαν 21/44 δίποντα, 5/19 τρίποντα και 9/16 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 24 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Indians είχαν 10/33 δίποντα, 7/26 τρίποντα και 2/4 βολές. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 19 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Σκόρδος με 31 πόντους, έχοντας 12/20 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 4/7 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Φώτης Κασιμάτης με 11 πόντους, έχοντας 3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Paraliers (Σκόρδος): Βαντής 8 (1), Μπραιμνιώτης 4, Οικονομόπουλος 15 (3), Σκόρδος Αλ., Σκόρδος Β. 31 (1), Τσαιρέλης 8.

Indians (Κασιμάτης): Βασιλάκος 2, Δημάδης 11 (3), Ζήσης 10 (2), Κασιμάτης 11 (1), Μαμάκος, Μητσάκος, Παναγάκος 4, Πουλοκέφαλος 5 (1), Φαραός.

Τι μας άρεσε: Κάποιες όμορφες φάσεις που μας προσέφεραν οι δύο ομάδες.