21/07/2020
Lyonmen 15 12 8 5 - 40 -
Griffins 13 27 10 12 - 62 -

Ετοιμάζουν βαλίτσες για την Elite οι Griffins!

Με κάτι παραπάνω από το 1,5 πόδι στην Elite League βρίσκονται οι Griffins, καθώς στο πρώτο παιχνίδι της σειράς για τα προημιτελικά της Master League επικράτησαν εύκολα των Lyonmen με 40-62 στο κλειστό του Περιστερίου!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τους Lyonmen να προηγούνταν με 15-13, χάρη σε 8 πόντους του Αποίκου και τρίποντο του Φραντζέσκου. Το δίδυμο Κοτσόλη – Βρέλλη τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά με 4 πόντους έκαστος.

Στην δεύτερη περίοδο οι Griffins επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό, βρέθηκαν μέχρι και στο +15, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με αέρα 13 πόντων, 27-40, έπειτα από 10 πόντους του Σπυρόπουλου, 8 του Ρομποτή, 4 του Κοτσόλη και τρίποντο του Κιαχόπουλου. Δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 5 πόντους του Κωστή και τους 5 του Θεοδώρου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το θέαμα ήταν πιο φτωχό, ωστόσο οι μπλε με τρίποντα των Κιαχόπουλου – Σπυρόπουλου έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +15, 35-50. Ο Δημήτριου με 4 πόντους ήταν αυτός που ξεχώρισε για τα Λιοντάρια σε εκείνο το σημείο, ενώ από 2 πόντους είχαν οι Τζουβάνας και Μακρύγιαννης. Σκορ τρίτης περιόδου 35-50!

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και στην τελευταία περίοδο, οι Griffins έφτασαν στην άνετη επικράτηση με 40-62, μετά από 4 πόντους του Κοτσόλη και 4 του Βιλτανιώτη. Λίγα πράγματα από την ομάδα του Ψυχογιού και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Θεοδώρου να βάζει ένα τρίποντο και τον Αποίκο ένα δίποντο.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα έχοντας 3/5 βολές, 14/47 δίποντα και 3/12 τρίποντα. Πήραν 32 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 6 κοψίματα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 11/14 βολές, 15/38 δίποντα και 7/29 τρίποντα. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Lyonmen ο Αποίκος με 10 πόντους, έχοντας 5/7 δίποντα και 0/1 τρίποντο, ενώ μάζεψε 4 ριμπάουντ και έκανε 2 λάθη. Mvp των Griffins ο Ρομποτής με 13 πόντους (double-double), έχοντας ¾ βολές, 2/7 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες.

Lyonmen (Ψυχογιός – Καλαποθαράκος): Θεοδώρου 10 (2), Ερμίδης 2, Κωστής 5, Μακρύγιαννης 2, Φραντζέσκος 3 (1), Γαδ, Δημητρίου 6, Τζουβάνας 2, Αποίκος 10

Griffins (Χρόνης): Κοτσόλης 12, Σπυρόπουλος 15 (2), Κιαχόπουλος 12 (2), Βιλτανιώτης 6 (1), Βρέλλης 4, Ρομποτής 13 (2)

Τι μας άρεσε: Η απόλυτη κυριαρχία των Griffins από το δεύτερο δεκάλεπτο και μέχρι το φινάλε!