27/06/2023
Sun City Spurs 12 25 19 13 - 69 -
Phoenix Bums 10 8 8 15 - 41 -

Ετοιμάζουν βαλίτσες οι Spurs!

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στο Final Four της Summer Evolution League έκαναν χθες το βράδυ στο Περιστέρι οι Sun City Spurs, καθώς στον πρώτο προημιτελικό επικράτησαν εύκολα των 6 Phoenix Bums με 69-41!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους Spurs να προηγούνται με 12-10, χάρη σε 4 πόντους του Ρούμελη. Ο Μοσκόφογλου με 6 πόντους και ο Χαριτόπουλος με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή του και με 5 πόντους του Θεοδωρόπουλου, 4 του Γουρνά και τρίποντα των Τσιρίδη, Καραγιαννάκη, Σαλονικίδη και Μελισσάρη, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 19 πόντων, 37-18. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Phoenix Bums, παρά τους 6 πόντους που πέτυχε ο Γόντικας.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα "Σπιρούνια", αφού με 6 πόντους του Μελισσάρη, 5 του Καραγιαννάκη και τρίποντο του Σαλονικίδη, ξέφυγαν στους 30, 56-26! Ο Γόντικας συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης των φιλοξενούμενων με ακόμη 6 πόντους, ενώ 2 πρόσθεσε ο Χαριτόπουλος. Σκορ τρίτης περιόδου 56-26!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με την ομάδα του Πέλεχα να επικρατεί με 69-41, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Θεοδωρόπουλου, Ρούμελη, Γουρνά και Τσιρίδη. Για τους Phoenix Bums στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Γόντικας, Χαριτόπουλος και Φρέρης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/8 βολές, 18/42 δίποντα και 9/27 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/7 βολές, 17/53 δίποντα και 1/15 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson mvp των Sun City Spurs ο Ρούμελης με 8 πόντους, έχοντας 4/6 δίποντα, ενώ μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Phoenix Bums ο Γόντικας με 16 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές και 7/18 δίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Sun City Spurs (Πάλλης): Κουκούλης 4, Ρούμελης 8, Γουρνάς 8, Θεοδωρόπουλος 11 (3), Καραγιαννάκης 8 (2), Κυπριανός 5, Λεβεντούρης 3, Μελισσάρης 11 (1), Σαλονικίδης 6 (2), Τσιρίδης 5 (1)

Phoenix Bums (Μοσκόφογλου): Γόντικας 16, Μοίρας, Τουμπακάρης, Μοσκόφογλου 10, Χαριτόπουλος 12, Φρέρης 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που έπαιξαν οι Spurs!