03/04/2023
War Gamers 18 23 25 27 5 98 -
ReTirees 18 21 27 27 9 102 -

Έτοιμοι για τα playoff οι ReTirees!

Το βράδυ της Δευτέρας στο Κλειστό Γυμναστήριο «Γιώργος Στεφανόπουλος» οι War Gamers αντιμετώπισαν τους ReTirees σε ένα ματς που είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον μόνο για τους πρώτους, καθώς οι ReTirees δε μπορούν να μετακινηθούν από την 6η θέση. Αντίθετα οι War Gamers κυνηγούσαν την 3η θέση, αλλά μετά από ένα φανταστικό ματς που κρίθηκε στην παράταση έχασαν κάθε ελπίδα και πλέον θα καταλάβουν οριστικά την 4η θέση, «πέφτοντας» πάνω στους Reload στα playoffs.

Από το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε τι ματς θα παρακολουθήσουμε, αφού οι δύο ομάδες παρότι ήταν σχετικά άστοχες, βρίσκονταν συνεχώς κοντά στο σκορ με τον Τσιρίδη των ReTirees να ξεχωρίζει με 8 πόντους και αστείρευτη ενέργεια.

Με το 18-18 του πρώτου δεκαλέπτου να αφήνει υποσχέσεις, οι δύο ομάδες μπήκαν ακόμα πιο δυνατά στη δεύτερη περίοδο, ο Cramer «πήρε μπρος» για τους ReTirees, αλλά το ίδιο έκαναν και οι Αβραμίδης και Καραγιάννης για τους War Gamers. Σε ένα δεκάλεπτο με πολύ υψηλό σκοράρισμα οι War Gamers κατάφεραν να πάνε προηγούμενοι στο ημίχρονο με 41-38.

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν διέφερε από τα προηγούμενα, καθώς οι δύο ομάδες έβλεπαν το καλάθι σαν βαρέλι και σκόραραν ακατάπαυστα. Ωστόσο, για να είμαστε και δίκαιοι, οι άμυνες γενικότερα απουσίαζαν από το συγκεκριμένο παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Το δεκάλεπτο έληξε 66-66 και το ενδεχόμενο της παράτασης άρχισε να μοιάζει πολύ πιθανό.

Μια από τα ίδια και η τέταρτη περίοδος με τις δύο ομάδες να είναι εξαιρετικές επιθετικά, αλλά αμυντικά να μην μπορούν να σταματήσουν τους αντιπάλους τους. Πραγματικά όλοι οι παίκτες που πάτησαν παρκέ ήταν εξαιρετικοί και θα ήταν άδικο να ξεχωρίσουμε κάποιον. Όσο το ματς πήγαινε προς τη λήξη καμία ομάδα δεν κατάφερνε να ξεφύγει και το σκορ «έκατσε» στο 93-93, οι δύο ομάδες αστόχησαν στις τελευταίες τους προσπάθειες και το ματς πήγε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Cramer από τη μία και ο Καραγιάννης από την άλλη μονοπωλούσαν το ενδιαφέρον σκοράροντας εναλλάξ. Το ματς ήταν στο 98-99 για του ReTirees, είχαν επίθεση για να τελειώσουν το ματς, η μπάλα ήταν στα χέρια του Τσιρίδη, αλλά οι War Gamers έκλεψαν και ο Αβραμίδης βγήκε γρήγορα στον αιφνιδιασμό έχοντας μπροστά μόνο έναν αντίπαλο και με λίγα δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη! Ο Αβραμίδης πήγε δυνατά προς το καλάθι, δεν ευστόχησε αλλά ζήτησε φάουλ, όπως και όλοι οι War Gamers. Ο διαιτητής δεν έδωσε τίποτα, ο coach των War Gamers, Σπύρος Σκλαβενίτης, εξερράγη και δέχθηκε και τεχνική ποινή, αποχωρώντας μάλιστα και από το γήπεδο! Κάπου εκεί όλα τελείωσαν, αφού οι ReTirees ευστόχησαν στη βολή και μετά έβαλαν άλλες δύο για να τελειώσει το ματς με 98-102.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Justin Cramer με 36 πόντους, 11 ριμπάουντ και 7 ασίστ, σε ένα παραλίγο triple-double.

Οι War Gamers είχαν 28/53 δίποντα, 6/30 τρίποντα, 24/30 βολές, 48 ριμπάουντ και 14 ασίστ για 13 λάθη. Οι Retirees είχαν 36/68 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 12/19 βολές, 49 ριμπάουντ και 21 ασίστ για 7 λάθη.

War Gamers (Σκλαβενίτης): Διαμαντής 20 (2), Αβραμίδης 21, Καραγιάννης 27 (17 ριμπ.), Ρίπης 8, Μέμεζας 4, Λαζαράκος 18 (4)

Retirees (Κουσούλης): Τσιρίδης 20 (11 ριμπ.), Cramer 36 (3), Στόλης 16 (1), Σαρρής, Κωστούλας 11, Πλεξουσάκης 19 (14 ριμπ.)

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός και το υψηλό σκορ του αγώνα σε συνδυασμό με την ανταγωνιστικότητα.