11/02/2023
Ellinoroston Celtics 13 16 4 9 - 42 -
Frigo Driver 18 9 13 14 - 54 -

Έτοιμοι να τα βάλουν με τους πρωτοπόρους οι Frigo Driver!

Μεσημέρι Σαββάτου στο κλειστό του Σπάρτακου οι Frigo Driver επικράτησαν των Ellinoroston Celtics με 42-54, φτάνοντας πλέον τις 3 διαδοχικές νίκες. Πραγματική μεταμόρφωση για την ομάδα από το Πέραμα, με τον Γιώργο Μιχαλακάκο να παραμένει στη ζώνη του λυκόφωτος και αυτή την εβδομάδα. Έκτη διαδοχική ήττα για τους Σέλτικς που παρουσίασαν δύο διαφορετικά πρόσωπα σε κάθε ημίχρονο. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Οι δύο ομάδες βρήκαν ρυθμό από νωρίς, έχοντας παράλληλα σημαντική πολυφωνία αμφότερες. Οι γηπεδούχοι βασίστηκαν στους Κατσιράκη (4π.), Φυλακτό (3π.), Γουρνέλο (2π.), Τσίλη (2π.) και Δαυίδ (2π.), ενώ οι ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί Frigo απάντησαν με Μιχαλακάκο (5π.), Παπαδάκη (5π.), Μαθιό (5π.) και Νικόλτσο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 13-18.

Στη συνέχεια του πρώτου μέρους οι Ellinoroston ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους σε άμυνα και επίθεση, παίρνοντας μάλιστα κεφάλι στο σκορ. Παπαϊάκος (5π.), Κοσκίνας (5π.), Φυλακτός (3π.) και Γουρνέλος (3π.) σκόραραν με συνέπεια στο πιο παραγωγικό διάστημα των γηπεδούχων στο ματς. Στην αντίπερα όχθη, οι μετέπειτα νικητές είχαν κάποια κενά επιθετικά διαστήματα, παρά την προσπάθεια των Μιχαλακάκου (6π.) και Νταλάπα (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 29-27.

Μετά την ανάπαυλα, όμως, τα δεδομένα άρχισαν να αλλάζουν. Οι Frigo επέδειξαν μεγαλύτερη συγκέντρωση στο αμυντικό σκέλος, οδηγώντας σε μπλακ άουτ τους Celtics. Ο Μιχαλακάκος (7π.) συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων, έχοντας για συμπαραστάτες τους Νικόλτσο (4π.) και Γκίκα (2π.) και βάζοντας μπροστά την ομάδα του. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 33-40.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ευστοχία των Frigo Driver δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στους Ellinoroston. Ο Μιχαλακάκος έβλεπε και πάλι βαρέλι το αντίπαλο καλάθι, οι Νικόλτσος (4π.) και Παπαδάκης (2π.) φώναξαν επίσης «παρών» στο κρίσιμο σημείο και κάπως έτσι έπεσαν οι τίτλοι τέλους. Οι Celtics παρέμειναν άστοχοι και παρά την ενθαρρυντική εικόνα του πρώτου ημιχρόνου, υποχώρησαν ακόμη περισσότερο βαθμολογικά.

Στο τέλος του αγώνα, οι Ellinoroston Celtics είχαν 11/28 δίποντα, 5/33 τρίποντα και 5/7 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 3 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Frigo Driver είχαν 15/43 δίποντα, 6/19 τρίποντα και 6/12 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Μιχαλακάκος με 26 πόντους και double-double, έχοντας 7/10 δίποντα και 4/11 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, ενώ είχε 2 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Παπαϊάκος με 9 πόντους, έχοντας 3/5 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 20 λεπτά συμμετοχής.

Ellinoroston Celtics (Νάστος):  Ασημάκος, Γουρνέλος 8 (1), Δαυίδ 4, Κοσκίνας 7 (1), Παπαϊάκος 9 (1), Πιρπίρογλου, Τσίλης 2, Φυλακτός 8 (2).

Frigo Driver (Παπαδάκης): Γκίκα 3 (1), Καπετανάκης, Κόκκαλης, Λουκατάρης, Μαθιός 5, Μιχαλακάκος 26 (4), Νικόλτσος 11 (1), Νταλάπας 2, Παπαδάκης 7 (1).

Τι μας άρεσε: Το επιθετικό κρεσέντο του Μιχαλακάκου.

Τι δεν μας άρεσε: Ο σοβαρός τραυματισμός του Κατσιράκη ! Περαστικά Γιώργο.