Optimus Priamus 13 15 16 14 - 58 -
Beerokoillers 11 15 16 1 - 43 -

Ετοιμάζεται για την επανεμφάνισή του o Optimus Priamus!

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκληρώνει τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις στην κανονική διάρκεια ο Optimus Priamus, ο οποίος διπλασίασε τις φετινές του νίκες απέναντι στους Beerokoilers και στρέφει πλέον το ενδιαφέρον στα playoff που ακολουθούν.

Άποντες παρέμειναν και οι δύο ομάδες για τα πρώτα 2,5 λεπτά, με τον Παπαδάκο να σπάει πρώτος το ρόδι για τους γηπεδούχους. Οι Beerokoilers πήραν μπρος με δύο σουτάκια του Κεφάλα από μέση απόσταση, σκόραραν από μακριά με τον Κατσίκη, ωστόσο δεχόμενοι ακόμα επτά πόντους από τον Παπαδακο και δύο από τον Φουντουλάκη 30 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου βρέθηκαν να ακολουθούν στο σκορ, 13-11.

Ο Κατσίκης μπήκε καλά στη δεύτερη περίοδο, πέτυχε πέντε συνεχόμενους πόντους και έδωσε προβάδισμα στους Beerokoilers. Καλτσάκας με έξι και Ηλιόπουλος με τέσσερις πόντους τράβηξαν επιθετικά το κουπί για τους μωβ, οι οποίοι επανέκτησαν τα ηνία του αγώνα και με ένα δίποντο του Βασιλειάδη, έκλεισαν το πρώτο μέρος όντας μπροστά με 28-26.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο πεντάλεπτο της επανάληψης, με τον Παπαδάκο να οδηγεί τους γηπεδούχους και τον Μανδηλαρά με drive προς το καλάθι να απαντάει για τους φιλοξενούμενους. Ο Πρίαμος έσφιξε αισθητά την άμυνα του, βρήκε λύσεις στο πρόσωπο του Χατούνογλου και του Λοΐζου και διατήρησαν τα ηνία του ματς, παρά τα δύο γκολ φάουλ του Δ. Μανδηλαρά και το τρίποντο του Κ. Μανδηλαρά. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 44-42!

Μπαίνοντας στη τελευταία περίοδο, οι Beerokoilers δυσκολεύτηκαν να βρουν σκορ από τα 6,75, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν ο Χατούνογλου και ο Βασιλειάδης για τους μωβ, χτίζοντας έτσι μαξιλαράκι ασφαλείας έξι πόντων, 48-42. Ο Λιακόπουλος σκόραρε για τους μπυρόβιους από την γραμμή της φιλανθρωπίας, χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό, καθώς οι γηπεδούχοι, με έξι διαφορετικούς σκόρερ, έφυγαν εν τέλει νικητές από τον Κολωνό.

Betsson MVP για τον Optimus αναδείχτηκε ο Πιέρρος Παπαδάκος με 15 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 5 ασιστ, ενώ από τους Beerokoilers διακρίθηκε ο Κωνσταντίνος Κεφάλας με 11 πόντους, 3 κλεψίματα, 3 ασίστ και 8 ριμπάουντ.

Optimus Priamus (Αντωνουσάκης): Βασιλειάδης 7, Ηλιόπουλος 7, Καλτσάκας 10, Λοΐζος 5, Παπαδάκος 15, Σκουτέρης, Φλώρος, Φουντουλάκης 2, Χατούνογλου 12.

Beerokoilers (Μανδηλαράς): Κατσίκης 11, Κεφάλας 11, Λιακόπουλος 7, Δ. Μανδηλαράς 6, Κ. Μανδηλαράς 8.

Τι μας άρεσε: Η καλή επιθετική λειτουργία των νικητών!