01/05/2023
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 14 10 18 19 - 61 -
Saint Pauli 9 17 10 11 - 47 -

Έτοιμος για Final Four ο Αρισταίος!

Το βράδυ της Πρωτομαγιάς στο κλειστό του Σπάρτακου, ο Αρισταίος με ποσοτική και ποιοτική υπεροπλία, έτρεξε ασταμάτητα μέσα στο παρκέ, πίεσε πολύ της άμυνας της Saint Pauli και εκμεταλλευόμενος και την κούραση της αντίπαλης ομάδας επικράτησε με 61 – 47, ένα σκορ που του δίνει ξεκάθαρα τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στο φάιναλ-φορ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Αρισταίος μπήκε με περισσότερη ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο, έκλεισε τα miss match των αντιπάλων με το καλό σκάουτινγκ του κόουτς Δεμέναγα να πιάνει τόπο, και με πολυφωνία στην επίθεση με πρώτο βιολί τον Παούρη με 4 πόντους, κρατούσε προβάδισμα 14 – 9. Στην αντίπερα όχθη, το σύνολο του Καραμπά που τα βρήκε σκούρα από την ασφυκτική πίεση των γηπεδούχων, είχε τον Καρακαΐση να ξεχωρίζει με 4 πόντους, με τον Λεμονίδη να βρίσκει στόχο από τα 6.75 και τον Κονταρίδη να πετυχαίνει καλάθι από κοντά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Saint Pauli κατάφερε να βρει τον τρόπο να σπάσει την αντίπαλη άμυνα και με τον Λεμονίδη να ζεσταίνεται για τα καλά με 10 πόντους και τον Πιτένη πέρα από την εξαιρετική οργάνωση να σκοράρει και 5, είχε την πρωτοπορία στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 24 – 26. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Τζιώτες που δεν κατάφεραν να βρουν αντίδοτο στην άμυνα, είχαν την τριάδα Gjini(4), Παούρη(3)και Βαλερά(3) να δίνουν τις λύσεις, μένοντας σε απόσταση αναπνοής.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και βρίσκοντας δύο συνεχόμενα καλάθια από Κονταρίδη και Πιτένη, έστειλαν την διαφορά στο + 6. Στην συνέχεια οι νησιώτες έσφιξαν σαν τανάλια την άμυνα τους, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση με μπροστάρηδες τους (Παούρη 4, Φιλιππόπουλο 4, Γκορόγια) και τρέχοντας σερί 13-0, έχτισαν διαφορά 7 πόντων(37-30). Στη συνέχεια, ο Πιτένης με τρίποντο μαχαιριά και φάουλ, έδωσε ψυχολογία στην Saint Pauli, με τον Παούρη όμως να απαντάει με 4 συνεχόμενους , για το 42 – 36.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Λεμονίδης πάλευε απελπιστικά μόνος με 10 πόντους, να αλλάξει την μοίρα της Pauli, όμως ο Αρισταίος με πίεση ψηλά στην άμυνα ανάγκασε σε λάθη την αντίπαλη ομάδα και με τον Βαλερά να δίνει το έναυσμα με 4 πόντους και τον Gjini στην συνέχεια να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 6 συνεχόμενους, έφτασε σε μια σπουδαία νίκη με 61 – 47 , κάνοντας το μεγάλο βήμα για την πρόκριση στο Final Four.

Betsson mvp αναδείχτηκε ο Ksenofon Gjini με 15 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιωάννης Κονταρίδης με 6 πόντους, 13 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Ο Αρισταίος είχε 17 / 47 διποντα,6 / 28 τρίποντα, 9 / 18 βολές, κατέβασε 41 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 12 λάθη. Η Saint Pauli είχε 13 / 40 διποντα , 4 / 22 τρίποντα, 4 / 15 βολές, κατέβασε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 1 φορά την μπάλα και υπέπεσε σε 21 λάθη.

Αρισταίος(Δεμέναγας): Gjini 15(10ρ.), Βαλεράς 9, Γκορόγιας 8, Μουλαρογιάννης, Μπερκέτης, Παναγιωταράκος, Γ.Παούρης 15, Ρουσουνέλος, Τούντας 5, Φιλιππόπουλος 8, Ψημίτης 1.

Saint Pauli(Καραμπάς):Καρακαΐσης 4(11ρ.), Κονταρίδης 6(13ρ.), Λεμονίδης 23, Πιτένης 11, Σαρρής 3, Τζοβάρας.

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαλαν οι παίκτες του Δεμέναγα, σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.