10/03/2024
Χάνειball 12 8 7 9 - 36 -
Optimus Priamus 10 11 13 11 - 45 -

Έτοιμος για Playoff ο Optimus!

Οι Optimus έφυγαν νικητές με σκορ 36-45. Από την άλλη άσχημα τα νέα για την Χάνειball, αφου υποβιβάστηκε στην Development2 League.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Χανειball είχε τον πρώτο λόγο, καθώς ξεκινησε δυναμικά, παίζοντας κυρίως μέσα στο ζωγραφιστό με τους Χριστόπουλο Κωνσταντίνο και Γεωργίου. Από την άλλη οι Optimus αντέδρασαν και έφεραν την διαφορά στο καλάθι. Καλτσάκας, Ηλιόπουλος και Βασιλειάδης, έφεραν λύσεις στην επίθεση, διαμορφώνοντας έτσι το σκορ στο 12-10.

Στην συνέχεια οι Optimus ανέβασαν στροφές και πέρασαν μπροστά στο σκορ. Εκμεταλλευτήκαν τα λάθη τον αντιπάλων τους, φεύγοντας στο ανοιχτό γήπεδο. Οι γηπεδούχοι ανασυγκροτήθηκαν και έπειτα πλησίασαν στον πόντο τη διαφορά, με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκεται στο 20-21.

Μετά την ανάπαυλα οι φιλοξενουμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό. Έπαιξαν γρήγορο μπασκετ και απέκτησαν μια διαφορά ασφάλειας δέκα πόντων. Πρωταγωνιστές ήταν οι Καλτσάκας, Παπαδάκος και Βασιλειάδης. Αυτό που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο σκορ με τους Χριστόπουλο Γιάννη και Παπανικολάου, φέρνοντας την διαφορά στους 7 (27-34).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το σκορ δεν ξέφυγε! Οι Optimus έκαναν  διαχείριση τους αποτελέσματος και κράτησαν την διαφορά ασφάλειας. Από τις καλές άμυνες, δημιούργησαν γρήγορες επιθέσεις με τους Καλτσάκα και Ηλιόπουλο, να πετύχουν πόντους. Στην αντίπερα όχθη, η Χάνειball μείωσε με τους Γεωργίου και Χριστόπουλο Κωνσταντίνο, χωρίς να καταφέρουν να γυρίσουν την κατάσταση. Το τελικό σκορ ήταν 36-45.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Καλτσάκς Ευάγγελος με 16 πόντους 10 ριμπάουντ και 3 ασιστ ( double-double), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χριστόπουλος Ιωάννης με 5 πόντους,  13 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Χάνειball (Δ. Χριστόπουλος): Γεωργίου 11, Κότσιφας,  Μπελεφάντης, Παπανικολάου 9, Χατζινικολής 3, Χριστόπουλος Ι. 5, Χριστόπουλος Κ. 6, Χριστόπουλος Δ. 2.

Optimus Priamus (Αντωνουσάκης): Βασιλειάδης 8, Δελβενακιώτης 4, Ηλιόπουλος 9, Καλτσάκας 16, Παπαδάκος 8, Σκουτέρης, Φλώρος, Φουντουλάκης.

Τι μας άρεσε: Ο ρυθμός του παιχνιδιού!