25/02/2024
Kourkoutes BC 25 7 21 18 - 71 -
Heldreich 18 27 22 25 - 92 -

Έτοιμος για τα Playoff φαίνεται ο Heldreich!

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το πολύ καλό δεύτερο δεκάλεπτο και διαχειρίστηκαν καλά το προβάδισμά τους, για να φτάσουν με σχετική άνεση πλέον στο 12-6. Από την άλλη, οι Kourkoutes παρουσιάστηκαν με μόλις μία πεντάδα, ενώ το triple double του Νακόπουλου (20 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 10 ασίστ) δεν ήταν αρκετό για να φέρει στην ομάδα του το ροζ φύλλο αγώνα και έτσι έπεσαν στο 3-14.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο ορεξάτοι στις πρώτες στιγμές του παιχνιδιού και έβγαλαν πολύ ενέργεια στο παρκέ. Ο Νακόπουλος τη μία εκτελούσε, την άλλη δημιουργούσε, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Βεϊσάκη και Τσάκωνα και έτσι οι Kourkoutes βρέθηκαν στο 16-8. Η διαφορά έφτασε και σε διψήφιο νούμερο, όταν ο Καρούμπαλης με τρίποντο έγραψε το 22-10. Ο Παγώνης ανέβασε ρυθμούς και ήταν ο παίκτης που έπετρεψε στους φιλοξενούμενους να μειώσουν σε 25-18 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Όσο καλό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο για τους Kourkoutes, άλλο τόσο κακό ήταν το δεύτερο. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν να βρουν πόντους στις αρχές της περιόδου και αυτό επέτρεψε στον Heldreich να φτιάξει ένα σερί και να απομακρυνθεί στο 29-36. Ανδρεάδης και Παγώνης «πυροβολούσαν» από το τρίποντο, ενώ Μπακούρος και Παπαδάκης έκαναν δουλειά κοντά στη ρακέτα για να φτάσει το σκορ σε αυτό το σημείο. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν μόλις 7 πόντους σε όλο το δεκάλεπτο, ενώ το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά με 13 πόντους (32-45).

Στην ανάπαυλα οι Kourkoutes πήραν ανάσες που είχαν ανάγκη και στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου έριξαν την απόσταση σε μονοψήφιο, μιας και ο Τσάκωνας έγραψε το 46-53. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, έβγαλαν γρήγορα αντίδραση, με τον Ζαχαρόπουλο να παίρνει πάνω του προσπάθειες, ενώ Παπαδάκης και Νικολαΐδης προσέφεραν επίσης για να ξεφύγει η ομάδα τους ξανά (48-65). Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το καλάθι του Ζαχαρόπουλου ο οποίος διαμόρφωσε το 53-67.

Ο Heldreich είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και αυτή η απόσταση ασφαλείας έδινε μία άνεση στους παίκτες, οι οποίοι ανέβασαν το σκορ στο 58-77. Οι Kourkoutes είχαν καταλάβει πλέον πως η αποστολή τους ήταν υπερβολικά δύσκολη και απλώς στα τελευταία λεπτά πάλεψαν για να ρίξουν τη διαφορά σε πιο νορμάλ επίπεδα. Το «κοντέρ» τελικά έγραψε +21 για τον Heldreich, που πήρε τη νίκη με 71-92.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Παπαδάκης με 21 πόντους, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 10 ριμπάουντ και 2 μπλοκ. Από τους Kourkoutes ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Νακόπουλος με 20 πόντους, 13 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Kourkoutes (Τσάκωνας): Βεϊσάκης 18(5ρ.), Καρούμπαλης 8(3ρ.), Καφφές 8(6ρ.), Νακόπουλος 20(13ρ.), Τσάκωνας 17(8ρ.)

Heldreich (Νικολαΐδης): Ανδρεάδης 19(8ρ.), Ζαχαρόπουλος 14(8ρ.), Κούρταλης 5(4ρ.), Μάρας 2(1ρ.), Μπακούρος Α. 4(4ρ.), Νικολαΐδης 7, Παγώνης 18(9ρ.), Παπαδάκης 21(10ρ.), Τσεκουρλούκης 2(5ρ.)

Τι μας άρεσε: Το triple double του Νακόπουλου, αλλά και ο τρόπος με τον οποίο διαχειρίστηκε το ματς ο Heldreich.