17/07/2022
N.A. 99ers 18 14 11 15 - 58 -
Lasson BC 7 10 17 15 - 49 -

Έτρεξαν και την Lasson οι N.A. 99ers!

Το τελευταίο εισιτήριο για το Final Four της Summer D2-League κατέληξε στα χέρια των Northern Athens 99ers, καθώς στον προημιτελικό κέρδισαν την Lasson με 58-49 στο Basketaki Arena και θα διεκδικήσουν την πρόκριση στον τελικό απέναντι στα Gran Μανάρια!

Από πολύ νωρίς οι Northern Athens 99ers έχτισαν διψήφια διαφορά, καθώς με 7 πόντους του Καζάκου, 5 του Δημάδη και τρίποντο του Λουκαΐδη, προηγήθηκαν με 18-5. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 18-7, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Φώτης Καραμπάς, ενώ νωρίτερα 4 πόντους πέτυχε ο Σκαρμέας.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 5 πόντους του Δημάδη, 4 του Μερμίγκη και έμμεσο τρίποντο του Αργυρίου, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στους 22, 30-8, 2:30 για την ανάπαυλα. Το μόνο που κατάφερε η Lasson πριν το τέλος του πρώτου μέρους ήταν να μειώσει στους 15, 32-17, με τον Κοντονάτσιο να ευστοχεί δύο φορές από την περιφέρεια.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Αρκούδα ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και με 6 πόντους του Ντίσιου, 5 του Φώτη Καραμπά και 4 του Σκαρμέα, πλησίασε στους 7, 39-32. Τελικά οι Northern Athens 99ers έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +9, 43-34, με τον Μερμίγκη να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 4 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 43-34!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι “Αθηναίοι” διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Δημάδη, Αργυρίου, Μερμίγκη και Καζάκο, έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 58-49! Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι φιλοξενούμενοι για να κάνουν την επική ανατροπή, ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Σκαρμέα, Κοντονάτσιου, Φώτη Καραμπά και Ντίσιου.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 17/24 βολές, 16/42 δίποντα και 3/22 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/16 βολές, 17/46 δίποντα και 3/17 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Betsson mvp των Northern Athens 99ers ο Καζάκος με 13 πόντους, έχοντας 3/3 βολές, 5/8 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος της Lasson ο Φώτης Καραμπάς με 15 πόντους (double-double), έχοντας 5/13 βολές, 5/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Northern Athens 99ers (Λουκαΐδης): Καζάκος 13, Μερμίγκης 12, Κουρεμένος, Καθάριος 1, Λουκαΐδης 5 (1), Δημάδης 20 (2), Αργυρίου 7

Lasson (Καραμπάς Φ.): Τσουμπαρόπουλος 2, Αθανάσουλας, Κρητικός, Καραμπάς Φ. 15, Νικηταΐδης 1, Κοντονάτσιος 11 (3), Ντίσιος 8, Κολλάρος, Σκαρμέας 12

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο των 99ers!