04/02/2024
Slam Ducks 13 16 8 15 - 52 -
Flint Tropics 14 13 24 16 - 67 -

Έτρεξαν και κέρδισαν οι Flint Tropics!

Για ένα ημίχρονο οι Flint Tropics τα βρήκαν σκούρα απέναντι στους 6 Slam Ducks, ωστόσο στην επανάληψη έδωσαν γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι και έφτασαν εύκολα στη νίκη με 52-67 για την 19η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της D2-League, παραμένοντας έτσι στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας!

Εξαιρετική εκκίνηση έκαναν στο παιχνίδι οι Flint Tropics, καθώς με 4 πόντους του Λιαροστάθη και τρίποντα των Γκατζηρούλη - Καραντζή, προηγούνταν με 5-14, 3:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Αντέδρασαν στο φινάλε του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι και με 7 πόντους του Λειβαδή και 6 του Χάλδα, πλησίασαν στον πόντο, 13-14!

Στη δεύτερη περίοδο οι Slam Ducks συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και με 8 πόντους του Μαυροζούμη και 6 του Χάλδα, βρέθηκαν μέχρι και στο +5, 21-16, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 2 πόντων, 29-27. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι του Γκατζηρούλη, ενώ από 2 είχαν οι Λουκάκης, Ευθυμιόπουλος, Καραντζής και Χατζηνάκης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Γκατζηρούλης πετούσε φωτιές και με 13 δικούς του πόντους και 4 του Λιαροστάθη, οι Flint Tropics έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, 37-51! Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι, παρά τους 4 πόντους του Μαυροζούμη και το καλάθι του Χάλδα. Σκορ τρίτης περιόδου 37-51!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό του Αγίου Νικολάου και έτσι οι "λευκοί" έφτασαν εύκολα στη νίκη με 52-67, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Γκατζηρούλη, Τζανετή, Γράσσου και Τσαγκαράκη. Για τις "Πάπιες" στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Χάλδας, Προφήτης, Λειβαδής, Πλούμπης και Μαυροζούμης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 13/26 βολές, 9/34 δίποντα και 7/17 τρίποντα. Πήραν 29 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 7 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 6/16 βολές, 23/53 δίποντα και 5/15 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 23 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Slam Ducks ο Μαυροζούμης με 17 πόντους, έχοντας 6/8 βολές, 1/6 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Betsson MVP των Flint Tropics ο Γκατζηρούλης με 31 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές, 8/13 δίποντα και 4/10 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα.

Slam Ducks (Προφήτης): Μαυροζούμης 17 (3), Ισαακίδης 1, Λειβαδής 10, Πλούμπης 2, Προφήτης 5 (1), Χάλδας 17 (3)

Flint Tropics (Γκατζηρούλης): Γράσσος 2, Ευθυμιόπουλος 2, Γκατζηρούλης 31 (4), Καραντζής 6 (1), Λιαροστάθης 8, Λουκάκης 2, Τζανετής 6, Τσέκερης 2, Τσαγκαράκης 2, Χατζηνάκης 6

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο των Flint Tropics!

Τι δεν μας άρεσε: Το γεγονός πως ο Χάλδας επηρεάζεται σε μεγάλο βαθμό αν ο αντίπαλός του έχει μούσια!