24/03/2022
Orlando Tragics 13 4 12 23 - 52 -
Collectors 13 6 16 20 - 55 -

Έτρεξε με Αγγελομάτη και κέρδισε!

Οι Collectors πάρα τις τάσεις… αυτοκτονίας που έδειξαν στα τελευταία λεπτά, έφτασαν στη νίκη απέναντι στους Orlando Tragics με 52-55, σε μια νίκη που ίσως αποδεχτεί χρυσάφι μελλοντικά για την τελική κατάταξη του ομίλου.

Η αναμέτρηση από νωρίς είχε δυναμικές μονομαχίες, όμορφο μπασκετικό… ξύλο και τον Ζαφειρόπουλο… καυτό, με τον ποιοτικό σέντερ των γηπεδούχων να δημιουργεί ρήγματα στους Collectors, οι οποίοι στηρίχθηκαν στον Παναγιώτη τον Τσατσάνη (2) και τις εμπνεύσεις του Παπασπύρου (1),για το 13-13 ως σκορ πρώτου δεκαλέπτου.

Αρκετά τα λάθη στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τον ρυθμό να πέφτει και τις δύο ομάδες να προσπαθούν να σκοράρουν αλλά να μην τα καταφέρνουν. Ο Σαβέριος ξεχώρισε με το γεμάτο ενέργεια παιχνίδι του, με το ημίχρονο να κλείνει στο 17-19 για τους Collectors.

Ο Κυριάκου ανέβασε ρυθμούς και μαζί του όλοι οι Collectors, με την παρέα του να κυριαρχεί τόσο αμυντικά όσο επιθετικά. Ο Παπασπύρος ήθελε και πήρε την μπαγκέτα του μαέστρου και ανέβασε τη διαφορά, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 29-35 υπέρ των φιλοξενούμενων, με τον Κριαλάκο να προσπαθεί πολύ για τους Orlando.

Ο Μεϊντάνης εμφανίστηκε επιθετικά στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους Tragics να πιέζουν για την μεγάλη ανατροπή, με κάποιες όμως επιλογές του στη συνέχεια να χαλάνε το εξαιρετικό μομέντουμ που έφτιαξαν, τους Collectors να τρέχουν με τον Αγγελομάτη και παίρνουν τον αγώνα πάρα τις τάσεις… αυτοκτονίας στο τέλος, με το τελικό σκορ να είναι το 52-55.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Κυριάκου με 10 πόντους, 9 μόλις (!) ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο και ένα λάθος. Από Tragics ξεχώρισε ο Μάριος Ζαφειρόπουλος με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 11/37 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 12/26 βολές, 40 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 9 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 15 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/41 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 6/10 βολές, 43 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 11 λάθη.

Orlando Tragics (Κριαλάκος) : Αλοΐζος 12, Ερμίδης 2, Τσαμουράς 4, Ζαφειρόπουλος 11 (11 ριμπ.), Μεϊντάνης 11, Κριαλάκος 12, Αγγελιδάκης.

Collectors (Αγγελομάτης) : Παπασπύρος 15, Λαγός, Τσατσάνη Α. 2, Κυριάκου 10, Τσατσάνης Π. 14, Χαραλαμπόπουλος, Σαβέριος 2, Αγγελομάτης 7, Γαζεπίδης 4, Κλεισούρας 1.

Τί μας άρεσε : Απόλαυση το παιχνίδι, από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό οι μάχες έδιναν και… έπαιρναν!