11/12/2023
Boom Shakalaka 2 13 9 10 - 34 -
Το Τρίτο Φύλο 9 8 5 8 - 30 -

Έτρεξε ο Μαρκουλής, κέρδισε η Boom Shakalaka!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μαρκουλή, η Boom Shakalaka κέρδισε το Τρίτο Φύλο με 34-30 για την 13η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της D2-League και πλησίασε τη πρώτη τετράδα!

Το Τρίτο Φύλο ήταν αυτό που μπήκε πιο δυνατά στο ματς και με τρίποντα των Δεληγιάννη, Τσανικίδη και Κοϊμτζόγλου, προηγήθηκε με 2-9. Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης σημείωσε ο Μαρκουλής.

Στη δεύτερη περίοδο η Boom Shakalaka έλυσε το επιθετικό της πρόβλημα και με 5 πόντους του Φλόκα, 4 του Μαρκουλή και 4 του Αγγελάκη, πλησίασε στο καλάθι, 15-17. Τους φιλοξενούμενους έστειλαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 15-17 οι Παππάς και Καστρίνιος με 4 πόντους έκαστος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Μπουρνουσούζη έσφιξε την άμυνά του και με τρίποντο του Φλόκα και βοήθειες των Κοττέα, Σαραντόπουλου και Αγγελάκη, πήρε για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ με 24-22. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους ροζούληδες στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Πανάγο και Δεληγιάννη να πετυχαίνουν από 2 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 24-22!

Με 4 πόντους του Καστρίνιου και τρίποντο του Τσανικίδη, το Τρίτο Φύλο βρέθηκε να προηγείται με 24-29, 4:30 για το τέλος. Κάπου εκεί ο Μαρκουλής πήρε μπρος και με 8 συνεχόμενους δικούς του πόντους, οδήγησε την Boom Shakalaka στη νίκη με 34-30!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 4/7 βολές, 12/32 δίποντα και 2/25 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 10 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/10 βολές, 6/35 δίποντα και 5/24 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 14 λάθη.

Betsson MVP της Boom Shakalaka ο Κοττέας με 4 πόντους, έχοντας 2/4 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος για το Τρίτο Φύλο ο Τσανικίδης με 6 πόντους, έχοντας 0/3 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Boom Shakalaka (Μπουρνουσούζης): Κοττέας 4, Αγγελάκης 6, Μαρκουλής 12, Λάσκος, Αλεφαντινός, Φλόκας 10 (2), Χατζή Θεοδώρου, Σαραντόπουλος 2

Το Τρίτο Φύλο (Καστρίνιος): Τσανικίδης 6 (2), Δεληγιάννης 6 (1), Γκρέμπι 1, Καστρίνιος 8, Παππάς 4 (1), Κουτσώνας, Πανάγος 2, Κοϊμτζόγλου 3 (1)

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές του παιχνιδιού!