20/10/2021
Sicarios BC 26 19 28 18 - 91 -
Pitser Bironia 22 24 29 25 - 100 -

Έτρεχαν με 100 οι Pitser Bironia!!

Σε ένα παιχνίδι πραγματική διαφήμιση για το μπάσκετ, όπου οι άμυνες μπήκε σε δεύτερη μοίρα, η ομάδα των Pitser Bironia έκανε το 3/3 στο πρωτάθλημα μετά την νίκη τους με 91-100 επί των πολύ καλών Sicarios.

Με τις δυο ομάδες να δείχνουν από νωρίς τις επιθετικές τους ορέξεις οδηγηθήκαμε σε ένα πρώτο δεκάλεπτο με αρκετά ψηλό σκορ και την ομάδα των γηπεδούχων Sicarios να προηγείται με 26-22 χάρη στο τρίποντο του Παπαθανασίου και τα 2 τρίποντα του Πολύζου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Pitser Bironia ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους και κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ και να πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 45-46. Η πολυφωνία στην επίθεση τους συνεχίστηκε με τους Ζωγράφο (5π), Τζώλο (7π) και Ονταμπάσογλου (4π) να είναι κάποιοι από αυτούς.

Η τρίτη ήταν η πιο παραγωγική περίοδος όπου με ένα τρελό και γρήγορο ρυθμό έδωσε ένα προβάδισμα 2 πόντων για τους φιλοξενούμενους (73-75) χωρίς όμως να είναι ασφαλείας, με τους Sicarios να πετυχαίνουν 4 τρίποντα (3 Πολύζος, 1 Παπαθανασίου) και τους Pitser Bironia 5(2 Ζωγράφος, 1 Ονταμπάσογλου, 1 Χρυσοχού, 1 Τζώλος).

Στην τελευταία και πιο κρίσιμη περίοδο το άγχος για το αποτέλεσμα κυριάρχησε και σε συνδυασμό με την νευρικότητα ανάγκασε τις ομάδες να παίξουν πιο στρατηγικά με περισσότερα φάουλ και πιο αργές μεγάλες επιθέσεις. Οι περισσότεροι πόντοι ήταν από βολές με κάποια μεγάλα σουτ των Χρυσοχού, Τζώλου και Ζωγράφου να σφραγίζουν την νίκη για τους φιλοξενούμενους και τον τελευταίο να βάζει και το κερασάκι, με buzzer beater τρίποντο.

Έχοντας πολλαπλούς σκόρερ Τζώλος (25π), Ονταμπάσογλου (19π), Χρονόπουλος(17π), Χρυσοχού (14π) οι Pitser κατέκτησαν το ροζ φύλλο όμως MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μίλτος Ζωγράφος, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 17 πόντους και 5/6 τρίποντα σε μόλις 20 λεπτά. Πολύ καλή εμφάνιση και από τους ηττημένους Παπαθανασίου (31π), Πολύζος (23π) και Αλεξανδρίδης(14π).

SICARIOS: Ρέμπελος 9, Αλεξανδρίδης 14, Ανδριάς 6, Λεφάκης 4, Παπαθανασίου 31(2), Πολύζος 23(5), Συμεωνίδης 4, Τσιλιγκαρίδης

PITSER BIRONIA: Χατζηνικολάου 2, Χατζηλιάδης 2, Γκίτνου 4, Ονταμπάσογλου 19(1), Τζώλος 25(4), Χρονόπουλος 17, Χρυσοχού 14(3), Ζωγράφος 17(5)