04/03/2023
Sugar Mountains 15 12 22 28 - 77 -
Αμόκ 26 27 26 28 - 107 -

Έτρεχε με 107 η Αμοκ!

Σάββατο βράδυ στο κλειστό του Athens Sports Hall για το πρωτάθλημα της Evolution League, η Αμόκ τι και αν παρουσιάστηκε με μόλις πέντε παικτες δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα να επικρατήσει των Sugar Mountains με το εντυπωσιακό 77-107.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Παναγιώτη Ορφανό με 37 πόντους, 11 ριμπάουντ, 12 ασίστ και 4 κλεψίματα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Χρήστος Μπίνας είχε 21 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο. Πάμε να δούμε λοιπόν παρέα τι ακριβώς συνέβη σ’ αυτήν την όμορφη αναμέτρηση.

Οι πρώτες στιγμές του αγώνα αποτέλεσαν προάγγελο για το τι θα ακολουθήσει, καθώς το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε την Αμόκ σε θέση οδηγού με σκορ 15-26. Ο Αβαρκιώτης με 7 πόντους και μόλις μία χαμένη προσπάθεια εντός παιδιάς ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του στο διάστημα αυτό, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Γκόφας με 6. Στην αντίπερα όχθη, ο Μπίνας έδωσε πολλές μάχες κάτω από τα δυο καλάθια, πολλές από τις οποίες τις κέρδισε, καθώς τελείωσε το δεκάλεπτο με 8 πόντους στο ενεργητικό του.

Στη συνέχεια ο Αβαρκιώτης και η παρέα του θέλησαν να δώσουν ένα πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση, ώστε να μη δώσουν τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να εκμεταλλευτούν το γεγονός ότι είχαν κατέβει με μόλις 5 παίκτες. Ο Ορφανός χτύπησε τους Sugar κυρίως στο  ανοιχτό γήπεδο, και συνεπικουρούμενος από τον εξαιρετικό Βιγικάκη, βοήθησαν την ομάδα τους να κλείσει το ημίχρονο με το εμφαντικό 27-53. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Αντωνόπουλος(6π) κατάφερε στο διάστημα που αγωνίστηκε να μας χαρίσει,ως συνήθως, κάποιες εξαιρετικά όμορφες φάσεις

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, έκλεψαν μπάλες, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και με τους Ορφανό, Αβαρκιώτη και Βιγικάκη να ηγούνται των προσπαθειών τους οδηγήθηκαν στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού σε θέση οδηγού με σκορ 49-79.

Το μόνο που έμελλε να μάθουμε στην τελευταία περίοδο ήταν αν η Αμόκ θα ξεπέρναγε τους 100 πόντους, όπερ και εγένετο, καθώς ο ήχος από τη κόρνα λήξης γραμματέας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν ακόμα μία νίκη για το πρωτάθλημα της Evolution league με το φοβερό και τρομερό 77 – 107.

Η Αμόκ είχε 32/57 δίποντα, 11/34τρίποντα, 10/13 βολές, 48 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 5 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 28/70 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 6/10 βολές, 49 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 13 λάθη.

Sugar Mountains(Πέππες): Αντωνόπουλος 18 ακόμα Αργυρόπουλος 6, Κολοβός, Κούτρας 15, Μπάρλας 4, Μπίνας 21, Πέππες 21.

Αμόκ(Αβαρκιώτης): Αβαρκιώτης 23, Βιγικάκης 29 , Γκόφας 12, Γράψας, Ιωαννίδης 6, Ορφανός 37.

Τι μας άρεσε: Το υψηλό σκορ της αναμέτρησης!