17/01/2024
Άξονας BC 26 32 29 24 - 111 -
Oreokastro Knights BC 23 15 14 22 - 74 -

Έτρεχε με 111 ο Άξονας!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με αμφίρροπο παιχνίδι και υψηλό σκορ, αλλά ο Άξονας κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 26-23. Οι παίκτες του Άξονα, κυρίως οι Κωστακίδης και Γκούμας, έδειξαν την ικανότητά τους στο σκοράρισμα, ενώ οι Oreokastro Knights προσπάθησαν να ανταποκριθούν κάτι που εν μέρη το κατάφεραν.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε μια απρόσμενη ανατροπή, καθώς ο Άξονας αύξησε το σκορ στο 58-38. Οι Κωστακίδης, Μουτσέλης και Αντικατζίδης έδειξαν εξαιρετική απόδοση και αποσπάστηκαν από τους αντιπάλους τους. Οι Oreokastro Knights ήταν αντιμέτωποι με μια δύσκολη πρόκληση, καθώς προσπάθησαν να επανέλθουν στον αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άξονας μπήκε με το πόδι στο γκάζι και κατάφεραν να κάνουν ένα μικρό σερί με τον Κωστακίδη, τον Γκούμα και τον Μουτσέλη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Oreokastro Knights βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Mirosavic, του Καριοφύλλη και του Κεσίδη, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 87-52.

Διαδικαστικού χαρακτήρα η τελευταία περίοδος καθώς οι Oreokastro Knights δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον γρήγορο ρυθμό των αντιπάλων τους. Ο Άξονας έλεγχε τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφερε να πάρει την νίκη με το τελικό 111-74.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Θεόδωρος Κωστακίδης ο οποίος πέτυχε Double Double με 49 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τους Oreokastro Knights ξεχώρισε ο Luka Mirosavic οποίος πέτυχε  Double Double έχοντας 23 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Άξονας: Αντικατζίδης 17(1), Αχτσής 1, Γκάτζιος 7(1), Γκούμας 15, Ερμείδης, Κυπριανίδης 3, Κωστακίδης 49(8), Μαργώνης, Μουτσέλης 17, Σαρόγλου, Τζιβάνης 2

Oreokastro Knights: Mirosavic 23(4), Καζαντζίδης 4, Καριοφύλλης 14(1), Κεσίδης 19(5), Μαστροδημήτρης 5, Πεντούσης 9