Baca Juniors BC 18 10 7 13 - 48 -
Basket Case 21 20 12 16 - 69 -

Εύκολα η Basket Case.

Το απόγευμα της Κυριακής στο κλειστό του ASH, η Basket Case παίζοντας ωραίο μπάσκετ κατά διαστήματα, επικράτηςε σχετικά εύκολα με της Baca Juniors.
Με σπασμένα τα φρένα μπήκαν οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο δείχνοντας ασταμάτητες στην επίθεση.Οι ερυθρόλευκοι έβρισκαν λύσεις κυρίως με Κατσιάδα(5), Κασφίκη(4) και τρίποντο του Μπαρμπάκη , ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Ταγκούλης οδηγούσε την κούρσα με 10 πόντους και Κ.Κολιάκος με δύο τρίποντα(18-21).
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και τρέξαν επιμέρους 0 – 9 με 4 πόντους του Μπογιατζή, δίποντο του Χέλμη και βολές του Μανσούρ(18-30). Η Baca αντέδρασε προς στιγμήν με 5 πόντους του Κασφίκη και τρίποντο του Τσαμποδήμου, αλλά το νέο σερί της Basket Case με 4 πόντους του Ταγκούλη και καλάθι του Μανσούρ διαμόρφωσε το 28 – 41 σκορ ημιχρόνου.
Στην τρίτη περίοδο οι ερυθρόλευκοι είχαν μοναδικό διασωθέντα τον Δασκαλόπουλο με 6 πόντους, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι με Μπογιατζή και Ταγκούλη να πετυχαίνουν από 5 πόντους να στείλουν την διαφορά στους 18(35 – 53).
Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε η εικόνα και η διακύμανση του σκορ. Η Baca προσπαθούσε να μειώσει με 6 πόντους του Κυρήνη, τρίποντο του Κατσιάδα και καλάθια από Τσαμποδήμο, Γαργαλάκο, αλλά η Basket Case καλύτερη κα σε αυτό το μέρος, βρήκε λύσεις κυρίως με Μανσούρ(4), Κ.Κολιάκο(6) και Χέλμη(4).Το τελικό 48 – 69 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα.
Hall Of Brands MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Ματθαίος Μανσούρ με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κίμωνας Κασφίκης με 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα .
Η Baca είχε 19 / 39 δίποντα, 6 / 16 τρίποντα, 4/13 βολές, κατέβασε 33 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 21 λάθη.
Η Basket Case είχε 26 / 45 δίποντα, 4 / 25 τρίποντα, 13 / 20 βολές, κατέβασε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 20 ασίστ, έκλεψε 13 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 12 λάθη.
Baca Juniors (Κασφίκης): Γαργαλάκος 5 (7ρ.)Τσαμποδήμος 8, Κασφίκης 9 (7ρ.), Δημητρούλιας 2 (4ας.), Μπαρμπάκης 3, Κατσιάδας 8, Κυρήνης 9, Δασκαλόπουλος 6.
Basket Case(Χέλμης):Ταγκούλης 19(7ρ.), Κ. Κολιάκος 9 (5ας.), Χέλμης 7 (8ρ.), Ψαρράκης , Σταμουλακάτος 2( 14ρ.), Μπογιατζής 15(5ας,4κλ.), Μανσούρ 13 (5ας.), Γ. Κολιάκος 4.
Τι μας άρεσε: Η σταθερότητα σε όλο το ματς στην απόδοση της Basket Case.