03/05/2022
Komic Mastoras BC 8 13 7 12 - 40 -
Mpaloniakos 16 24 15 27 - 82 -

Εύκολα ο Mpaloniakos!

Την δεύτερη θέση στον τέταρτο όμιλο της Development 2 League πήρε ο Mpaloniakos που κέρδισε στο ASH τον Komic Mastora με 82-40

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο με τις δύο ομάδες για 5’ να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ. Από τα μισά της περιόδου και μετά, ο Mpaloniakos και μετά επέβαλε τον ρυθμό του και προηγήθηκε με 8, 16-8 με τους Δημητρόπουλο και Μπαμπούση να βάζουν 6 και 5 πόντους αντίστοιχα. Για τον Komic, από 3 έβαλαν Γιωτόπουλος και Τίμος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν μονόλογος για τον Mpaloniako που με τον Λαδιά να μπαίνει στην εξίσωση και να σημειώνει 15 πόντους, προηγήθηκε με συν 19, 40-21 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Για τους τυπικά γηπεδούχους, 5 πόντους έβαλε ο Παναγιώτης Τσιώγκας.

Όσο περνούσε η ώρα, τόσο στροφές ανέβαζε ο Mpaloniakos. Με το δίδυμο Γούλα – Λαδιά να είναι σε μεγάλη οι «γκρι» έτρεξαν ένα νέο επιμέρους 15-7 και προηγήθηκαν στο 30’ με 55-28 τελειώνοντας επί της ουσίας την υπόθεση νίκη. Για τον Mastora, από 3 πόντους έβαλαν οι Τσιώγκας και Σπυράτος.