40φεύγα... 8 11 11 16 - 46 -
Black Mapa 10 15 19 17 - 61 -

Εύκολα οι Black Mapa!

Έξι έκαναν τις νίκες τους στην Development2 League οι Black Mapa, καθώς επικράτησαν των 40φεύγα σε παιχνίδι που έγινε στο κλειστό της Ζωφριάς.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης και τους φιλοξενούμενους να αποκτούν ένα μικρό προβάδισμα χάρη στα καλάθια του Β. Γιανναράκη (8-10). Οι γηπεδούχοι είχαν πολυφωνία στην επίθεση και δεν άφησαν τον αντίπαλο να ξεφύγει.

Οι Black Mapa παρουσιάστηκαν καλύτεροι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ρεσιτάλ ευστοχίας του αξιόπιστου επιθετικά Β. Γιανναράκη και του Μαλιγιάννη προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 19-25. Οι επιθετικές εμπνεύσεις του Κωφού δεν ήταν αρκετές για τους "γκρι", αφού αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα στην άμυνα και βρέθηκαν σε δύσκολη θέση εν όψει συνέχειας.

Με μπροστάρη τον Κωφό και άξιο συμπαράσταση τον Παπαθωμά, οι 40φεύγα έκαναν μια μίνι αντεπίθεση και έδειξαν σημάδια αντίδρασης. Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη γι' αυτούς. Οι φιλοξενούμενοι πρόσθεσαν στην επιθετική τους Καλογερόπουλο και Ν. Γιανναράκη και "έχτισαν" διψήφια διαφορά (30-44).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν πολλά. Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν πάνω στην καλή διαφορά που είχαν και με άψογη διαχείριση έφθασαν σχετικά εύκολα στη νίκη. Οι γηπεδούχοι στο σύνολο της αναμέτρησης παρουσιάστηκαν κατώτεροι των προσδοκιών, γνώρισαν δίκαια την ήττα και παρέμειναν στις χαμηλές θέσεις της βαθμολογίας.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Β. Γιανναράκης με double double και 21 πόντους (6/14 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/6 βολές, 13 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 14/33 δίποντα, 5/19 τρίποντα και 3/13 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/47 δίποντα, 5/23 τρίποντα και 6/15 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ και έδωσαν 20 ασίστ.

40φεύγα: Γιαννόπουλος 8 (2), Κωφός 8 (2), Μπούταλης 6 (1), Παπαθωμάς 9, Σαρακατσιανός 13, Στέφας 2

Black Mapa: Γαλανόπουλος, Β. Γιανναράκης 21 (2), Ν. Γιανναράκης 6, Καλογερόπουλος 17, Κρητικός 3 (1), Μαλιγιάννης 8 (1), Παπαναστασόπουλος 6, Συλαϊδής

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς.