02/02/2024
Think Digital 9 15 19 11 - 54 -
Patras Chicken Nuggets 16 2 5 7 - 30 -

Εύκολα οι TDG, κυριάρχησαν για τρία δεκάλεπτα απέναντι στους Chicken Nuggets

Think Digital και Chicken Nuggets τέθηκαν αντιμέτωποι για τις αγωνιστικές ανάγκες της Development League. Δύο ομάδες που προέρχονταν από ήττες, ήθελαν να αμφότερες να κάνουν το "bounce back" ώστε να αυξήσουν τις πιθανότητες τους να βρίσκονται στα Playoff. Εν τέλει οι Think Digital αποδείχθηκαν πιο δυνατοί και πήραν μια εύκολη νίκη με 54-30.

Το παιχνίδι με τους καλύτερους οιωνούς για τους φιλοξενούμενους. Ευστοχώντας στο ένα τρίποντο μετά το άλλο, κατάφεραν να πάρουν ακόμα και διάφορα 12 πόντων (4-16) λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Με ένα 5-0 οι TDG μείωσαν σε μονοψήφιο και έκλεισαν με αυτόν τον τρόπο την περίοδο. Η όρεξη θα κοβόταν γρήγορα στους Chicken Nuggets καθώς από εκείνο το σημείο και έπειτα ανέλαβαν δράση Βαρελάς και Γεωργακόπουλος. Σκοράροντας με όλους τους πιθανούς και απίθανους τρόπους έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα τους και πήγαν στο ημίχρονο με το 28-21 υπέρ των TDG.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι θα συνέχιζαν ακριβώς από εκεί που σταμάτησαν. Έχοντας κλείσει όλους τους χώρους στο αμυντικό κομμάτι, έβρισκαν ψυχολογία για την επίθεση. Έτσι η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 20 (43-23) και πλέον μόνο ένα μπασκετικό "θαύμα" θα μπορούσε να σώσει τους Chicken Nuggets. Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, είδαμε πως δεν άλλαξαν και πολλά καθώς η τιμή της διαφοράς συνέχιζε να μεγαλώνει. Στο τέλος οι TDG πήραν μια σημαντική με τελικό σκορ 54-30.