14/04/2024
ΑΝΕΜΩΝΗ B.C. 7 12 13 12 - 44 -
Emporio Armani 20 18 21 17 - 76 -

Εύκολα στον ημιτελικό η Emporio Armani και περιμένει τον αντίπαλο

Η ομάδα των Emporio Armani δεν απειλήθηκε ποτέ στο δεύτερο ματς από την Ανεμώνη για τα playoffs και με μεγάλη νίκη πήρε την πρόκριση για τους ημιτελικούς του Basketaki Agrinio.

Η Ανεμώνη για ακόμη ένα ματς μπήκε πολύ δυνατά στην πρώτη περίοδο και προηγήθηκε με 4-1 μπλοκάροντας για λίγο τα ατού των αντιπάλων της. Στη συνέχεια οι πρωτοπόροι του πρωταθλήματος και με ηγέτη τον Χρήστο Σταυρόπουλο έκλεψε μπάλες, έβαλε σουτ και πήρε προβάδισμα με 7-20 στην πρώτη περίοδο.

Η ομάδα των Emporio Armani με πολλές αλλαγές στη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου δεν έδειξε να επηρεάζεται σε κανένα σημείο του παιχνιδιού και με ένα σερί 12-18 έκλεισε προηγούμενη το ημίχρονο με 19-38.

Όσο άντεχε ο «άνθρωπος ορχήστρα» της Ανεμώνης για απόψε Δημήτρης Μεταξάς η ομάδα του έβρισκε σκορ. Όταν οι αντίπαλοι προσαρμόζονταν πάνω του όμως σκόραραν με ευκολία μην αφήνοντας ποτέ τους αντιπάλους να πλησιάσουν.

Το μικρό ροστερ της Ανεμώνης απόψε έκανε πολύ εύκολο και στην τέταρτη περίοδο το έργο των Armani που με έναν κεφάτο Κοκοτό που προσπαθούσε διαρκώς να παράγει φάσεις, παρέα με τον Σταυρόπουλο έφεραν το τελικό 44 – 76 και την εύκολη όπως αποδείχθηκε πρόκριση απέναντι στους φιλότιμους αντιπάλους τους.

Πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Χρήστος Σταυρόπουλος με 23 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασιστ πήρε άξια τον τίτλο του Betsson Mvp και είχε από κοντά τους Κοκοτό και Δάρλα με 13 πόντους.

Από την πλευρά της Ανεμώνης, ο Μεταξάς ήταν συγκλονιστικός με 23 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τους Τάτση και Φορτσερά να συνεισφέρουν από 7 πόντους.

Τι μας άρεσε: Ο Χρήστος Σταυρόπουλος με πολύ σοβαρότητα και επαγγελματισμό, δεν άφηνε τους συμπαίκτες του να παρασυρθούν από την ευκολία του παιχνιδιού δίνοντας τον ρυθμό σε όλους για τη δύσκολη συνέχεια.

Τι δε μας άρεσε: Στο τελευταίο αγώνα της για φέτος η Ανεμώνη παρουσιάστηκε χτυπημένη από τραυματισμούς και απουσίες μη μπορώντας έτσι να δυσκολέψουν περισσότερο τους υποψήφιους πρωταθλητές Emporio Armani.

ΑΝΕΜΩΝΗ (Κώστας Γρομητσάρης) Γρομητσάρης 3, Καρακώστας 3, Μεταξάς 23 (1), Στουραίτης 1, Τάτσης 7(2), Φορτσεράς 7(1).

EMPORIO ARMANI Armani (Ντίνος Τσιαμάκης) Αγγέλης 8, Δάρλας 13, Κάππας, Κατερινόπουλος 1, Κοκοτός 13 (1), Σβίγγος 2, Σταυρόπουλος 23 (3), Τασιούλης Χ. 6, Τασιούλης Ι. 6 (2), Τρίκας 4.