19/11/2023
Emporio Armani 20 18 21 16 - 75 -
Pharmaco Team 16 9 8 16 - 49 -

Εύκολα το "5 στα 5" η Emporio Armani

Οι πρωτοπόροι του πρωταθλήματος είχαν σε ένα ακόμα παιχνίδι πολύ καλή απόδοση και με "μπροστάρη" τον εκπληκτικό για μία ακόμα φορά Χρήστο Σταυρόπουλο πήραν μια εύκολη νίκη.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, έφτασαν τη διαφορά στα όρια των 10 πόντων στα μέσα της πρώτης περιόδου, με τη Pharmaco Team να μειώνει στους 4 στο φινάλε.

H Emporio Armani μπήκε με σερί 11 - 0 στο δεύτερο δεκάλεπτο στέλνοντας τη διαφορά στους 15 πόντους και έκλεισε στο +13 το ημίχρονο.

Ιδανικό ξεκίνημα και στο τρίτο δεκάλεπτο για τους γηπεδούχους που έτρεξαν σερί 13 - 0 και έφτασαν το προβάδισμα τους στους 26 πόντους, διαφορά με την οποία έκλεισαν την περίοδο.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Emporio Armani έφτασε μέχρι το +29 και έκλεισε το παιχνίδι με τη διαφορά στους 26 πόντους.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Αντώνης Δάρλας με 15 πόντους, ο Betsson MVP Χρήστος Σταυρόπουλος είχε ακόμα ένα double double με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ και 13 είχε ο Θωμάς Αγγέλης.
Για τη Pharmaco Team πρώτος σκόρερ και μοναδικός διψήφιος ήταν ο Γιώργος Γκρίζης με 15 πόντους.

Τι μας άρεσε. Η Emporio Armani παίζει πολύ καλά σε αυτό το πρώτο διάστημα του πρωταθλήματος και δείχνει ότι φέτος στοχεύει πολύ ψηλά.

Τι δε μας άρεσε. Η απουσία του Κουδούνα στερεί μεγάλη δύναμη μέσα στη ρακέτα για τη Pharmaco Team και αυτό της στοιχίζει.

EMPORIO ARMANI: Αγγέλης 13(1), Δάρλας Α. 15(1), Θεοφάνης 3(1), Κάππας 7, Κατερινόπουλος, Κοκοτός 4, Κοργιαλός 5, Σβίγγος 5(1), Σταυρόπουλος 14(3), Τασιούλης Ι. 7(1), Τρίκας 2.

PHARMACO TEAM (Γιάννης Κονιδάρης): Αλιφέρης 4(1), Αναστασόπουλος 5(1), Βάτσιος 2, Γκρίζης 15(1), Καρτσακλής 8(1), Πανταζής, Σταμούλης 9, Τσουκαλάς 6(2), Χολής.