24/09/2019
Space Hellas 19 19 8 23 - 69 -
Γέροντες 6 6 8 13 - 33 -

Εύκολα το 2/2 η Space Hellas!

Δύο έκανε τις νίκες της στο Basketaki Cup η Space Hellas, αφού επικράτησε εύκολα των Γερόντων με 69-33 σε παιχνίδι που έγινε στο κλειστό της Ανθούσας το βράδυ της Κυριακής.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα των γηπεδούχων αφού με πρωταγωνιστές του Αναστασόπουλο, Βεργόγιαννη και Ηλιόπουλο προηγήθηκε στο 10’ με 19-6. Οι Γέροντες που έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο, σκόραραν με τους Λομπαρδή και Γεροντίδη, όμως έπρεπε να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι τους.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο αφού και οι δύο ομάδες σκόραραν από 8 πόντους. Έτσι, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα ασφαλείας που είχαν από το πρώτο δεκάλεπτο και με καλάθια των Ντουμάνη, Κωνσταντινίδη και Καπόπουλου διαμόρφωσαν το υπέρ τους 27-14 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου. Για τους Γέροντες, οι Λομπαρδής, Μπακάλης και Παντελόπουλος ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Στην επανάληψη η ομάδα του Ντουμάνη ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και μ’ ένα επιμέρους σκορ 19-6, εκτόξευσε την διαφορά στο +26 (46-20). Ο Βεργόγιαννης ήταν αυτός που πάλι τράβηξε το… κουπί στην επίθεση, ενώ ο Κωνσταντινίδης συνέχισε να κυριαρχεί στο ζωγραφιστό. Η ομάδα του Γεροντίδη προσπάθησε με ατομικές ενέργειες του Παντελόπουλου να μαζέψει τα… ασυμμάζευτα, όμως το σκορ είχε ξεφύγει για τα καλά.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Γέροντες προσπάθησαν με τους Γεωργιόπουλο, Μπακάλη και Ναλμπαντούδη να κερδίσουν τις εντυπώσεις, αφού σημείωσαν 13 πόντους. Οι γηπεδούχοι όμως, από τα μέσα του δεκαλέπτου και μετά ήταν και πάλι εξαιρετικοί και με πολυφωνία στην επίθεση σημείωσαν 23 πόντους, διαμορφώνοντας το τελικό 69-33.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Βεργόγιαννης με 19 πόντους (9/14 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 1/4 βολές). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παντελόπουλος με 10 πόντους (5/7 δίποντα). Οι γηπεδούχοι είχαν 27/66 δίποντα (40,9%), 0/13 τρίποντα (0%) και 15/28 βολές (53,6%). Μάζεψαν 46 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/41 δίποντα (34,1%), 1/9 τρίποντα (11,1%) και 2/8 βολές (25%). Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ.

Space Hellas (Ντουμάνης): Αναστασόπουλος 5 (1), Βεργόγιαννης 19, Ελευθερίου 9, Κωνσταντινίδης 12, Ντουμάνης 13, Δουλαβέρης 4, Σιαρές, Ηλιόπουλος 4, Καπόπουλος 3.

Γέροντες (Γεροντίδης): Παντελόπουλος 10, Καλάβριας, Γεροντίδης 5, Γεωργιόπουλος 5, Μπακάλης 5, Ναλπαντούδης 2, Κουτσιούκης, Λομπαρδής 6, Κουκουτσέλης.

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς.

Τι δεν μας άρεσε: Τα 42 (!) λάθη των Γερόντων.