19/03/2023
Agrinio Cava Beers 21 14 15 14 - 64 -
ΔΣΑ 10 10 7 14 - 41 -

Εύκολα το πρώτο βήμα οι Dr. Pharmacy

Επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί η αήττητη ως τώρα ομάδα των Dr Pharmacy κι έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση επικρατώντας με 64 – 41 του ΔΣΑ.

Από νωρίς οι Dr’s προσπαθούσαν να τρέξουν και να πιέσουν την ομάδα του ΔΣΑ και το κατάφεραν παίρνοντας το προβάδισμα με 21-10 στην πρώτη περίοδο.

Με ατομικές προσπάθειες και ανεπιτυχή pick ‘n roll η ομάδα του ΔΣΑ προσπαθούσε να βρει σκορ, τα πολλά λάθη όμως και τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ έφτασαν τη διαφορά στους 15 πόντους για την ομάδα των Pharmacy με το τέλος του ημιχρόνου.

Και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η τριάδα των Διαμάντη, Αραχωβίτη και Ρέντζιου πίεζε συνεχώς τους αντίπαλους περιφερειακούς κλέβοντας μπάλες που οδηγούσαν σε εύκολα καλάθια.

Στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού οι πολλές αλλαγές στις δύο ομάδες και η χαλάρωση εδραίωσαν τη διαφορά στο σκορ πάνω από τους 15 πόντους και οι δύο ομάδες έδωσαν ραντεβού για το δεύτερο ματς της σειράς την επόμενη Δευτέρα.

Πρώτος σκόρερ των νικητών και Betsson Mvp ήταν ο Νάσος Ρέντζιος με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 τρίποντα και τον ακολούθησαν σε καλή απόδοση οι Καλλιακμάνης και Κολοβός. Από τον ΔΣΑ καλύτερος ήταν ο Θόδωρος Καββαδίας με 14 πόντους και 8 ριμπάουντς.

Τι μας άρεσε. Παρά τις απουσίες βασικών παικτών οι Dr Pharmacy πήραν τη νίκη με συνεχή τρέξιμο και πίεση στους αντιπάλους.

Τι δε μας άρεσε. Η ομάδα του ΔΣΑ δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να ακολουθήσει τους αντιπάλους της.

DR. PHARMACY: (Θανάσης Ζαμπάρας): Αραχωβίτης 6, Διαμαντής 8 (1), Καλλιακμάνης 14, Κολοβός 10 (1), Ρέντζιος 15(3), Τριμπόνης 4 , Φραγγελάκης 3 (1), Χαϊδής 4.

ΔΣΑ: (Τζωρτζόπουλος): Γρομητσάρης 4, Καββαδίας 14, Κυριλής, Ρόμπολας 9, Σαφαρίκας 6 (1), Στουραίτης 1, Τάτσης 5 (1), Τζωρτζόπουλος, Ψάρρης 2.