Drunk Team 16 14 20 14 - 64 -
Skroutz 4 19 2 20 - 45 -

Πολύ εύκολα η Drunk Team!

Έχοντας τον έλεγχο της αναμέτρησης καθ' όλη την διάρκειά της, η Drunk Team ξεπέρασε το εμπόδιο του Skroutz στο Athens Sports Hall και έκανε δύο τις νίκες της στην Development League.

Τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση έβαλαν από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, αφού με πρωταγωνιστές τους Παούρη, Μουλαρογιάννη, Γκορόγια και Γιαννικούλη, προηγήθηκαν με 16-4. Οι φιλοξενούμενοι κυμάνθηκαν σε ρηχά νερά, παρουσίασαν προβλήματα στην άμυνα και βρέθηκαν σε δυσκολη θέση εν όψει συνέχειας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το... πόδι από το γκάζι, πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τους Τσούρτη και Zeneli και εκτόξευσαν την διαφορά στο +17 (30-13). Οι επιθετικές εμπνεύσεις των Μητσοτάκη και Καντιδάκη ήταν ότι καλύτερο είχαν να δείξουν οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Οι παίχτες του Skroutz ήταν πιο ζωηροί στις αρχές του δεκαλέπτου και κέρδισαν τις... εντυπώσεις με τους Δούμα και Καντιδάκη, ωστόσο η συνέχεια άνηκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους. Με τον Κανιά να "χτυπάει" από την περιφέρεια και τους Γκορόγια και Παούρη να βοηθούν σημαντικά, οι "άσπροι" διεύρυναν το προβάδισμά τους και έκαναν το σκορ 50-25 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού ο νικητής είχε κριθεί από πολύ νωρίς. Οι φιλοξενούμενοι δια χειρός Μητσοτάκη έδειξαν σημάδια βελτίωσης και προσπάθησαν να μειώσουν το εύρος της ήττας τους. Οι γηπεδούχοι από την άλλη μεριά, δοκίμασαν σχήματα και πρόσωπα εν όψει συνέχειας και με καλάθια των Τσούρτη και Παούρη εύκολα στη νίκη με 64-45.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Παούρης με 16 πόντους (4/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μητσοτάκης με 21 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Drunk Team (Παπαβασιλείου): Zeneli 4, Βιτάλης 2, Γιαννικούλης 4, Γκορόγιας 15 (1), Κανιάς 8 (2), Μουλαρογιάννης 2, Παούρης 16 (2), Σαρμπάνης 3 (1), Τσούρτης 10, Χαλατσάς

Skroutz (Ξένος): Αυγουλής, Δούμας 5 (1), Καντιδάκης 10, Μαργαρίτης, Μητσοτάκης 21 (4), Ξένος 2, Παπαδόπουλος 5 (1), Σκιαδόπουλος 2

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς.