15/10/2024
Intercity BC 11 22 9 13 - 55 -
Ageless 8 5 3 12 - 28 -

Εύκολα το "καρέ" για την Intercity!

Χωρίς να αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα, η Intercity κέρδισε εύκολα τους Ageless με 55-28 στο ΓΣΠ και έκανε το 4/4 στον όγδοο όμιλο της Development League!

Με τρίποντο του Βεργίδη και δίποντα των Παπαϊωάννου και Κουσαΐτη, οι Ageless προηγούνταν με 3-7 στο πρώτο πεντάλεπτο της συνάντησης. Στη συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 4 πόντους του Σταματόπουλου και τρίποντο του Μπόζα, προσπέρασαν με 11-8!

Στη δεύτερη περίοδο η Intercity συνέχισε την αντεπίθεση της και με 8 πόντους του Στρίκου, άλλους τόσους του Μπόζα και 6 του Σταματόπουλου, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 20 πόντων, 33-13. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το διάστημα, με τους Βεργίδη και Κουσαΐτη να έχουν από 2 πόντους έκαστος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο και με 4 πόντους του Μπαλαφούτη, 3 του Νικολάου και καλάθι του Σταματόπουλου, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +26, 42-16. Δεν μπόρεσαν οι Ageless να βρουν τα πατήματά τους ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Βεργίδη να πετυχαίνει ακόμη 3 πόντους και να φτάνει τους 9. Σκορ τρίτης περιόδου 42-16!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με την παρέα του Μπαλαφούτη να επικρατεί εύκολα με 55-28, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Στρίκου, Αργυριάδη, Μπόζα και Σταματόπουλου. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Βεργίδης, Κουσαΐτης, Ρέρρας και Μητσάκης.

Novibet MVP της Intercity ο Σταματόπουλος με 16 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 7/8 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Ageless ο Βεργίδης με 12 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 2/9 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη.

Intercity (Μπαλαφούτης): Σταματόπουλος 16, Αργυριάδης 4, Μπαλαφούτης 4, Μπόζας 14 (3), Νικολάου 5, Σπαής 2, Σταυρόπουλος, Στρίκος 10, Στριγγάρης

Ageless (Βεργίδης): Αλεξανδρόπουλος, Ηλίας, Καψής, Ρέκκας, Ρέρρας 2, Βεργίδης 12 (2), Μητσάκης 3 (1), Γκίνης 1, Κουσαΐτης 8, Παπαϊωάννου 2, Χαζάρ

Τι μας άρεσε: Το "τρελό" buzzer beater του Μπαλαφούτη στο τρίτο δεκάλεπτο!