11/10/2021
New York Pic-Knicks 19 21 16 14 - 70 -
Athens Touvlakers 12 14 13 11 - 50 -

Εύκολη νίκη για τους Pic Knicks!

Το βράδυ του Σαββάτου, 9 Οκτωβρίου, στο Basketaki Arena, οι Pic-Knicks κάνοντας πειστική εμφάνιση αν και μόλις με έξι άτομα στην σύνθεση τους, επικράτησαν με 70 – 50 επί των συμπαθέστατων και μαχητικών Athens Touvlakers.
Οι Touvlakers ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα με τρίποντα από Μαρίνο, Λειβαδά και καλάθια από Λεμπούση, Θεοδωρακόπουλο.Οι Pic-Knicks βρήκαν τα πατήματά τους μετά το τρίλεπτο και με τους Νάννο(8) και Κοντογιάννη (6) να τραβούν το κουπί στην επίθεση ξέφυγαν 19 – 12.
Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα με πρώτο βιολί τον Σπηλιωτόπουλο(8) και βοήθειες από Δημητρέλο(6) και Κοντογιάννη, ενώ για τους Touvlakers, Μαρίνος(8), Λεμπούσης και Λειβαδάς σκόραραν για το 40-26 σκορ ημιχρόνου.
Στην τρίτη περίοδο οι Pic-Knicks συνέχισαν να οδηγούν εύκολα την κούρσα με τον Δημητρέλο(7) και Αγγελίδη(6) να ηγούνται στην επίθεση, ενώ για τους φιλοξενούμενους Θεοδωρακόπουλος(5), Αγκουριδάκης(5) και Λεμπούσης μείωναν σε 56 – 39.
Οι Touvlakers μπήκαν δυνατά και μείωσαν στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου με 4 του Λεμπούση και δίποντα από Παισόπουλο, Αγγουριδάκη(56-47). Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι πάτησαν και πάλι το γκάζι και με Σπηλιωτόπουλο(6), Κοντογιάννη(4) να οδηγούν στην επίθεση διαμόρφωσαν το τελικό 70 – 50.
MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Κοντογιάννης με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Αγκουριδάκης με 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Οι Pic Knicks είχαν 20 / 48 δίποντα, 7 / 18 τρίποντα, 9 / 16 βολές, κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.
Οι Touvlakers είχαν 12 / 31 δίποντα, 6 / 31 τρίποντα, 8 / 14 βολές, κατέβασαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 5 λάθη.
New York Pic-Knicks (Δημητρέλος): Αγγελίδης 8, Δημητρέλος 15 (8ρ.), Κοντογιάννης 14 (10ρ.) , Κωφόπουλος 4(8ρ.), Νάννος 11(9ρ,3ας.), Σπηλιωτόπουλος 18(10ρ,4ας.).
Athens Touvlakers (Λειβαδάς): Αγκουριδάκης 10 (8ρ.), Θεοδωρακόπουλος 9, Λειβαδάς 6 (6ρ.),Λεμπούσης 10(6ρ.), Μαρίνος 11, Παισόπουλος 4, Στρούζας.
Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της αναμέτρησης.