22/01/2020
Kavlanta Hawks 9 12 9 12 - 42 -
Friends 6 6 9 6 - 27 -

Εύκολη βραδιά για τους Kavlanta Hawks.

Την Κυριακή 19-1-2020 διεξήχθη η ένατη αγωνιστική για τον δεύτερο όμιλο της Winter Development League 2, ανάμεσα στους Kavlanta Hawks και τους Friends.Τόσο οι γηπεδούχοι, με σερί 2-6, όσο και οι φιλοξενούμενοι, με σερί 1-7, ήθελαν τη νίκη καθώς βρίσκονται χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα του ομίλου τους.

Οι δύο ομάδες έπαιξαν σα να είναι φιλική αναμέτρηση καθόλη τη διάρκεια του αγώνα. Επέλεγαν αβίαστα να σουτάρουν από τα 6.75 με άσχημα ποσοστά με αποτέλεσμα να μείνει σε χαμηλά επίπεδα σε κάθε περίοδο. Η πρώτη έληξε 9-6 υπερ των Kavlanta Hawks, με τον Τζώρτζη να πετυχαίνει 4 από τους 9 πόντους της ομάδας του και αντίστοιχα τον Εσκινάζη τους 4 από τους 6 των Friends.

Στη δεύτερη περίοδο οι Friends συνέχισαν να επιλέγουν άστοχα τρίποντα και πέτυχαν για δεύτερο συνεχόμενο δεκάλεπτο μόλις 6 πόντους. Οι Kavlanta Hawks ήταν καλύτεροι από ότι ήταν την πρώτη περίοδο πετυχαίνοντας 12 πόντους. Ξεχώρισαν ο Αναστασίου με 6 πόντους και ο Ιωαννίδης με 4. Από τους Frends 4 πέτυχε και ο Μπρεδάκης.

Η τρίτη περίοδος είχε πάλι χαλαρό μπάσκετ από τις 2 ομάδες με σκορ περιόδου 9-9. Για τους γηπεδούχους ο Τζώρτζης πέτυχε άλλος 4 πόντους και ο Μπόϊκο τ πρώτο τρίποντο της ομάδας του. Για τους Friends τρίποντο θα πετύχουν οι Νέτσης και Σχοινοπλοκάκης, ενώ 3 πόντους είχε και ο Μπρεδάκης.

Στην τέταρτη περίοδο οι δύο ομάδες δεν άλλαξαν κάτι στον τρόπο παιχνιδιού τους και το σκορ περιόδου παρέμεινε χαμηλό, 12-6 υπερ των Kavlanta Hawks, που διαμόρφωσε το τελικό 42-27. Ο Τζώρτζης που πέτυχε 5 ακόμη πόντους ανακηρύχτηκε MVP του αγώνα, ενώ είδαμε και ένα τρίποντο από τον Ιωαννίδη. Για τους Friends ο Μπρεδάκης πέτυχε τους 4 από τους 6 πόντους τους.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 14/26 βολές, 11/37 δίποντα και 2/17 τρίποντα. Πήραν 46 rebounds (10 επιθετικά), έδωσαν 6 assists, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 1 block. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 6/15 βολές, 6/30 δίποντα και 3/33 τρίποντα. Πήραν 43 rebounds (12 επιθετικά), έδωσαν 3 assists, έκλεψαν 17 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

MVP του αγώνα ήταν ο Τζώρτζης (Kavlanta Hawks) που πέτυχε 13 πόντους έχοντας 7/12 βολές, 3/7 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πέτυχε double-double καθώς πήρε 11 ριμπάουντ (2 επιθετικά), μοίρασε 1 assist, έκλεψε 4 φορές την κατοχή της μπάλας και είχε 1 block με τελικό efficiency 18 (Λάθη:1).

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Μπρεδάκης (Friends) που πέτυχε 11 πόντους έχοντας 1/2 βολές, 5/11 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πέτυχε double-double καθώς πήρε 15 ριμπάουντ (6 επιθετικά) και είχε 1 block με τελικό efficiency 13 (Λάθη:4).

Kavlanta Hawks (Νάστος Ευάγγελος): Αναστασίου 7, Ιωαννίδης 11(1), Μπιρμπίλης, Μπόϊκο 3(1), Νάστος Ευάγγελος 2, Νάστος Χρήστος 6, Παναγιώτου, Παπαδημητρόπουλος, Τζώρτζης 13.

Friends (Τσαλαβούτας Ελευθέριος): Δεληγιωργίδης, Μπαλάσκας Αλέξανδρος 1, Μπαλάσκας Δομίνικος 1, Εσκινάζης 6(1), Μπρεδάκης 11, Νέτσης 3(1), Οικονομίδης 2, Πεδότης, Πουλόπουλος, Σχοινοπλοκάκης 3(1).

Τι μας άρεσε: Δεν υπήρξε η παραμικρή ένταση από τις δύο ομάδες παρά το ότι είναι και οι δύο χαμη΄λά στη βαθμολογία.

Τι δεν μας άρεσε: Πάρα πολλά άστοχα τρίποντα και από τις δύο ομάδες. 2/17 (11.8%) για τους νικητές και 3/33 (9.1%) για τους ηττημένους. Οι Friends είχαν 33 προσπάθειες για τρίποντο έναντι 30 προσπάθειών για δίποντο.